BallinaBotë

Ura historike në Pakistan shembet mes valës së të nxehtit

Skena trishtuese dukej si përmbytje e shkaktuar nga reshjet e pamëshirshme, por zyrtarët thanë se për këtë fatkeqësi të motit nuk mund të fajësohej shiu, por nxehtësia e tepërt.

Pakistani dhe India janë zhytur në mes të një vale intensive të të nxehtit që ka çuar në javë me cilësi të rrezikshme të ajrit dhe zjarre të shumta. Tani, nxehtësia e fillimit të sezonit është fajtori për shkaktimin e shkrirjes së shpejtë të akullnajës Shishper në veri të Pakistanit, e cila çoi në përmbytje shkatërruese në drejtim të rrjedhës së poshtme.

Ura Hassanabad në Luginën Hunza të Pakistanit u shkatërrua plotësisht të Shtunën pasi akullnaja e shkrirë dërgoi ujë të rrëmbyer nëpër rrjedhat e zonës në një fenomen të njohur si një përmbytje e shpërthimit të liqenit akullnajor.

Pamjet dramatike treguan blloqe betoni duke u shkatërruar dhe përfundimisht duke u larguar nën presionin e fuqishëm të ujërave të rrëmbyeshëm. Vëzhguesit zakonisht mund t’i lidhin skena të tilla me reshje jashtëzakonisht të mëdha dhe jo me ndikimet e akullnajave që shkrihen me shpejtësi.

Ura e shkatërruar ndërpreu lidhjen midis Pakistanit verior dhe Kinës në autostradën Karakoram, një atraksion i popullarizuar turistik i njohur si një nga rrugët më të larta të asfaltuara në botë.

Forcat lokale të ligjit konfirmuan zhvillimet e urës së shkatërruar në Twitter, duke deklaruar se automjetet e vogla po drejtoheshin në rrugën e Sas Valley.

Përmbytjet rrënuan gjithashtu dy termocentrale në Hassanabad, sipas Dawn.com, një media pakistaneze e lajmeve. Zyrtarët po evakuonin individët që jetonin në vende të cenueshme pranë ujërave të përmbytjeve dhe po furnizonin me ushqime.

Në mesin e Majit 2019, NASA theksoi akullnajën Shishper, duke parashikuar se autostrada Karakoram, një numër i madh shtëpish në fshatin Hasanabad, kanale të rëndësishme ujitëse dhe dy termocentrale mund të preken të gjitha në rast të një përmbytjeje të ashpër.

Gjatë 20 ditëve të fundit, vëllimi i ujit në liqenin e akullnajës Shishper u rrit me 40% si rezultat i një rritjeje të pazakontë të temperaturave në fillim të sezonit, raportoi Reuters. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!