BallinaKosovëRajon

Ulje temperaturash dhe stuhi të fuqishme duke filluar nga sonte në Shqipëri, Kosovë dhe jo vetëm

Në orët vijuese të mbrëmjes, gjatë natës dhe të Premten, pritet të ketë fuqizim të stuhive tek ne dhe në shtetet fqinje, si pasojë e një cikloni i cili gjendet momentalisht mbi Itali.

Ky ciklon do të jetë në kombinim me masa të ftohta ajrore, i cili do të sjellë rrebeshe lokale shiu, herë-herë rrëke, mundësi për breshër dhe shkarkesa rrufesh, disa prej tyre të ashpërta. Në zona të veçanta pritet të ketë edhe vërshime.

Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme, e cila në momente të caktuara pritet të jetë mjaft e fuqishme, sidomos përgjatë vijës bregdetare, me shpejtësi deri në 70 km/h!

Pra, dita e Premte, përpos reshjeve të shiut, do të jetë edhe nën ndikimin e masave të ftohta ajrore, duke bërë që temperaturat maksimale në Kosovë të sillen rreth 20°C, e në shumë zona të tjera edhe më të ulëta se kjo vlerë, ndërsa në Shqipëri dhe Mal të Zi rreth 25°C.

Nga dita e Shtunë pritet të ketë përmirësim gradual të motit, i karakterizuar me diell dhe vranësira, përderisa reshjet e izoluara do të mbesin kryesisht të përqëndruara në Kosovë, ndërsa të Dielën pritet sërish të marrin vranësirat të marrin karakter zhvillimi dhe të përcillen me rrebeshe lokale shiu e shkarkesa rrufesh, sidomos vonë pasdite dhe në mbrëmje.

Temperaturat maksimale deri të Dielën pritet të ngriten deri në 28°C në Kosovë, ndërsa në Shqipëri deri rreth 30°C. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!