BallinaKosovëRajon

Të Shtunën “Hëna Rozë” dhe jo vetëm

Hëna Rozë do të jetë ngjarja kryesore astronomike në qiellin e mbrëmjes këtë fundjavë, por disa vëzhgues me fat mund të trajtohen me një bonus shtesë qiellor.

Mbrëmja e së Shtunës do të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për të dalë jashtë dhe për t’u zhytur në pamje të bukura të shoqëruesit qiellor të Tokës gjersa hëna e plotë lind rreth globit.

Hëna e plotë e Prillit merr disa nofka që lidhen me ndryshimet që ndodhin jashtë gjatë pranverës.

Hëna Rozë, pseudonimi më i zakonshëm, rrjedh nga floksi i tokës së egër që lulëzon në pranverë me lule rozë, sipas Almanakut të Farmerit të Vjetër.

Pavarësisht emrit të saj, hëna e plotë e kësaj fundjave nuk do të shfaqet rozë në qiell gjatë gjithë natës. Sidoqoftë, hëna ndonjëherë mund të shfaqet me ngjyra të ndryshme kur është e ulët në horizont, në varësi të kushteve atmosferike të ngjashme me mënyrën se si qielli ndryshon ngjyrën rreth lindjes dhe perëndimit të diellit.

Njerëzit që kalojnë pak kohë jashtë këtë fundjavë duke shijuar pamjet e hënës së plotë, duhet gjithashtu të përgatiten edhe për shiun meteorik.

Shiu i meteorëve Lyrid arrin kulmin gjatë gjysmës së dytë të javës së ardhshme dhe disa meteorë të hershëm të lidhur me reshjet ka të ngjarë të përhapen në qiellin e natës këtë fundjavë.

Normat për orë këtë fundjavë mund të arrijnë në rreth pesë meteorë në orë, por ky numër gradualisht do të rritet në rreth 20 në orë duke çuar në kulmin e Lyrids natën e së Enjtes, 21 prill, deri në mëngjesin e hershëm të së Premtes, 22 Prill.

E gjithë kjo mund të mbetet vetëm një dëshirë e parealizueshme, pasiqë të Shtunën pritet shtim i vranësirave, e sidomos në orët e mbrëmjes, duke gjeneruar edhe reshje të pakta lokale shiu. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!