BallinaBotë

Stuhia tropikale Megi: Rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet lanë të vdekur 167 persona në Filipine

Ushtria Filipinase dhe punonjësit e ndihmës u zotuan të Enjten se do të vazhdojnë kërkimet për 103 persona të zhdukur pasi stuhia tropikale Megi goditi zonat qendrore këtë javë, duke lënë shumë persona nën rrëshqitje të dheut dhe duke mbytur të paktën 138 persona.

Megi ishte cikloni i parë këtë vit që goditi Filipinet, një arkipelag me më shumë se 7600 ishuj që përjeton mesatarisht 20 stuhi tropikale në vit.

“Ne jemi duke bërë operacione të rikthimit dhe ende kërkojmë për të zhdukurit,” i tha Reuters senatori Richard Gordon, kryetar i Kryqit të Kuq të Filipineve.

Punëtorët e shpëtimit nuk u lejuan menjëherë të shkonin në zonat e goditura nga rrëshqitja e dheut për shkak të shirave dhe tokës së paqëndrueshme, tha Gordon. “Ishte vdekjeprurëse sepse solli shumë shi dhe goditi malet”.

Nga totali i viktimave, 101 ishin në Baybay, një zonë malore e prirur ndaj rrëshqitjeve të dheut në provincën Leyte, ku më shumë se 200 njerëz u plagosën gjithashtu, tha qeveria e qytetit. Një rrëshqitje dheu la të vdekur 31 persona në qytetin Abuyog të Leyte. Tre vdiqën në Cebu dhe Samar dhe tre persona u mbytën në provinca të tjera, tha policia dhe agjencia kombëtare e fatkeqësive.

“Operacionet e kërkimit, shpëtimit dhe rikthimit do të vazhdojnë,” tha një njësi këmbësorie e Ushtrisë Filipine në Baybay në Facebook.

Fotot ajrore dhe video nga qeveria lokale treguan faqet e shembura të kodrave që varrosnin plantacionet e kokosit dhe shtëpitë në baltë. Në një zonë, shpëtimtarët duhej të përdornin varka gome për të arritur një rrëshqitje dheu.

Megi, i cili zbriti në tokë të Dielën me erëra të qëndrueshme deri në 65 km/h dhe vrullshmëri deri në 80 km/h.

Më shumë se 162,000 banorë janë strehuar në qendrat e evakuimit, treguan të dhënat e qeverisë.

Në Dhjetor, tajfuni i kategorisë 5 Rai shkatërroi Filipinet qendrore, me numrin e të vdekurve që arriti në 405 dhe afro 1400 të plagosur. Tajfuni Haiyan, një nga ciklonet tropikale më të fuqishme të regjistruar ndonjëherë, la të vdekur 6,300 persona në vitin 2013. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!