BallinaBotë

Stuhia e rrezikshme e pluhurit shtron në spital më shumë se 5000 njerëz në Irak

Një stuhi pluhuri në Irak krijoi skena apokaliptike, i dha një goditje të rëndësishme cilësisë së ajrit dhe dërgoi mijëra njerëz në spitalet lokale këtë javë. Parashikuesit e AccuWeather thonë se ndërsa Iraku është përballur me stuhi të shumta pluhuri këtë pranverë, një kombinim i faktorëve atmosferikë çoi në një stuhi veçanërisht të fuqishme të Enjten e kaluar.

Më shumë se 5,000 njerëz në total në të paktën gjashtë nga 18 provincat e Irakut janë trajtuar në spitalet e zonës për probleme të frymëmarrjes dhe të paktën një person ka vdekur këtë javë pas një stuhie të fortë pluhuri, sipas Al Jazeera.

Raportet fillestare treguan se pak më shumë se 1,200 njerëz u shtruan në spital të Enjten, por ky numër u rrit shpejt, sipas zyrtarëve lokal.

Banorët që u përpoqën të dilnin jashtë në zonat e prekura të Enjten u përballën ballë për ballë me një re të trashë pluhuri dhe mbytëse që rrethonte gjithçka në afërsi.

Stuhia më e fundit e pluhurit në mëngjesin e së Enjtes u shkaktua nga një front që binte në të gjithë Irakun. Era e furishme që ndodhi me kalimin e pjesës së përparme nxiti stuhinë e pluhurit, duke ulur ndjeshëm dukshmërinë dhe duke shkaktuar cilësi të pashëndetshme të ajrit.

Sipas Associated Press, stuhia e pluhurit e së Enjtes ishte e pesta që ndodhi në vend gjatë muajit të kaluar.

Për shumë orë të Enjten herët, dukshmëria në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit, aeroporti më i madh ndërkombëtar i Irakut, ra në 200 m, ose më pak kur frynte pluhuri. Madje dukshmëria ra për pak kohë nën 100 m.

Një numër fluturimesh u shtynë në aeroport të Enjten herët për shkak të pluhurit, por fluturimet rifilluan pasdite pasi kushtet u përmirësuan, raportoi AP.

“Iraku ka vuajtur kushte të thata jo vetëm kohët e fundit, por gjatë disa viteve të fundit,” shpjegoi Zartman. “Prandaj, sa herë që vjen një vrullshmëri e eres, nuk duhet shumë për të nisur një stuhi pluhuri.”

Në Prill, zyrtari i ministrisë së mjedisit, Issa al-Fayad paralajmëroi se Iraku mund të përballet me “272 ditë pluhuri” në vit në dekadat e ardhshme, sipas INA, agjencia shtetërore irakiane e lajmeve.

Kjo rritje e parashikuar në numrin e përgjithshëm të ditëve me pluhur është për shkak se Iraku dhe shumica e zonave përreth bëhen më të nxehta dhe më të thata me kalimin e kohës për shkak të ndryshimeve klimatike. Mungesa e reshjeve ka çuar në mungesë lagështie në tokat dhe rërat e zonës për Irakun.

Dukshmëria e reduktuar nuk është problemi më i rrezikshëm që krijojnë këto stuhi imponuese. Këto stuhi pluhuri kontribuojnë gjithashtu në një përkeqësim dramatik të cilësisë së ajrit në zonat e prekura. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!