BallinaBotë

Një sasi e madhe uji është zbuluar nën akullin e Antarktikës

Sasi të mëdha uji janë zbuluar në sedimentet që qëndrojnë në themel të një pjese të shtresës së akullit të Antarktikës Perëndimore. Vëllimi është i barabartë me një rezervuar që është disa qindra metra i thellë. Uji u zbulua nën rrjedhën e akullit Whillans, por prania e tij ka të ngjarë të përsëritet diku tjetër në të gjithë Kontinentin e Bardhë.

Duke qenë kështu, mund të jetë një ndikim i rëndësishëm në mënyrën se si Antarktika reagon ndaj një bote më të ngrohtë, thonë studiuesit për revistën Science këtë javë.

Uji në bazën e akullnajave dhe rrjedhave të akullit në përgjithësi punon për të lubrifikuar lëvizjen e tyre. Transferimi i ujit brenda ose jashtë këtij rezervuari të thellë ka potencialin për të ngadalësuar ose përshpejtuar rrjedhën e akullit. Modelet që simulojnë ndikimet e ardhshme klimatike tani do të duhet ta llogarisin atë.

Zbulimi u bë nga një ekip i udhëhequr nga Dr Chloe Gustafson nga Instituti Scripps i Oqeanografisë në San Diego, SHBA. Ajo tha se sedimentet e thella ishin baltë dhe rëra të lashta të oqeanit që u ngopën me ujë të kripur të detit mijëra vjet më parë, kur shtresa e akullit të Antarktikës Perëndimore ishte shumë më pak e gjerë se sa është sot.

“Këto sedimente më pëlqen t’i mendoj si një sfungjer gjigant,” shpjegoi ajo. “Nëse mund ta shtrydhni gjithë atë ujë dhe ta grumbulloni në sipërfaqe, uji do të shkonte diku nga rreth 220 e deri në 820 m thellësi.

“Për krahasim, Ndërtesa Empire State është rreth 440 m i lartë apo rreth 100 katësh. Pra, në rastin më të cekët, ky ujë do të shkonte në gjysmë të rrugës së Ndërtesës Empire State Building, dhe në thellësinë më të madhe pothuajse do të përmbyste dy Ndërtesa Empire State”, tha studiuesi postdoktoral për BBC News.

Dr Gustafson bëri matjet e saj gjatë një ekspedite gjashtë-javore në Rrymën e Akullit Whillans, 800 metra e trashë dhe 100 km e gjerë me akull që lëviz me shpejtësi që ushqehet në Akullnajën Ross.

Teknika që ajo përdori quhet magnetotelurike. Kjo regjistron ndryshime në fushat natyrore elektrike dhe magnetike të Tokës për të përcaktuar vetitë e materialeve të groposura thellë, qofshin ato shkëmbinj, sedimente, akull ose ujë. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!