BallinaBotë

Stuhia e madhe pranverore kërcënon Kanadën me mbi 50cm borë

Një periudhë e gjatë dhe e gjerë e një sistemi pranveror mund të sjellë mbi 50 cm borë në pjesë të Prairies jugore dhe në veriperëndim të Ontarios këtë javë. Reshjet e borës do të nisin që në mbrëmjen e së Martës, me ndikim që do të vazhdojnë edhe të Enjten për më shumë. Orët e stuhisë dimërore tashmë përfshijnë disa pjesë të rajonit, duke paralajmëruar udhëtime të rrezikshme përderisa bora dhe erërat fuqizohen. Drejtuesve të automjeteve u kërkohet të përgatiten për kushtet ekstreme të stuhisë, pasi udhëtimi brenda komuniteteve mund të bëhet pothuajse i pamundur.

“Mos planifikoni të udhëtoni,” thotë Mjedisi dhe Ndryshimet Klimatike në Kanada (ECCC) në vëzhgimin e stuhive dimërore. “Kjo stuhi ka potencialin të jetë stuhia më e fuqishme në dekada. Mblidhni tani furnizimet dhe medikamentet e nevojshme.”

Presioni i ulët i Kolorados do të intensifikohet me shpejtësi përderisa shkon në mesperëndim të SHBA-së dhe përfundimisht tërhiqet në Manitoba dhe Ontario veriperëndimore. Ky do të jetë një sistem i ashpër në jug të kufirit, me kërcënim për kushtet e stuhive në të gjithë rrafshnaltat veriore dhe stuhi të forta disaditore për gjysmën jugore të rrafshinave dhe shtetet e thellë të jugut.

Një rezervë e thellë e lagështisë së Gjirit që takohet me ajër nën ngrirje mbi Prairies do të çojë në një periudhë të zgjatur dëbore për rajonin të Mërkurën dhe të Enjten.

Kjo ka potencialin të jetë një stuhi me ndikim të lartë me reshje të mëdha dëbore dhe erëra të forta që mund të çojnë në periudha të kushteve të zbardhjes për shumë zona. Orët e stuhisë dimërore janë tashmë në vend në Saskatchewan dhe Manitoba, me deklarata të veçanta të motit që rreshtojnë pjesë të Ontarios veriperëndimore.

Potenciali për zvogëlimin e dukshmërisë dhe kushteve të zbardhjes do të ndërpresë ndjeshëm udhëtimin përgjatë një shtrirje të autostradës Trans-Canada në anën kanadeze të kufirit përderisa dita ec të Mërkurën. Mbylljet e autostradave janë pothuajse e sigurt, thotë ECCC. Ndërprerjet e energjisë elektrike, mbylljet e rrugëve dhe anulimet e shkollave janë gjithashtu të mundshme.

Përderisa trajektorja e stuhisë është ende pak e pasigurt, modelet po bien dakord për shiun kryesisht për Thunder Bay, Ontario, me një përzierje të mundshme shiu-bore. Bora më e madhe do të bjerë në jug të Manitobës të Mërkurën dhe të Enjten.

Janë të mundshme gjithsej 20-40 cm, me disa zona që mund të arrijnë deri në 60 cm borë. Shtrirja e gjerë dhe lëvizja e ngadaltë e kësaj stuhie do të thotë se kjo do të jetë një ngjarje e tejzgjatur e borës, e cila do të zgjasë deri në 48 orë në disa zona. Bora e dendur e shoqëruar me erëra veriore me shpejtësi 70-90 km/h, do të krijojë kohë pas kohe kufizim të tërësishëm të dukshmërisë. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!