BallinaKuriozitete

Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës do të rrëzohet në Tokë në vitin 2031

Sipas NASA-s, Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) do të vazhdojë të punojë deri në vitin 2030, përpara se të zhytet në Oqeanin Paqësor në fillim të vitit 2031.

Në një raport këtë javë, agjencia amerikane e hapësirës tha se ISS do të përplasej në një pjesë të oqeanit të njohur si Pika Nemo.

Kjo është pika më e largët nga toka në planetin Tokë, e njohur edhe si varreza e anijeve kozmike.

Shumë satelitë të vjetër dhe mbeturina të tjera hapësinore janë rrëzuar atje, duke përfshirë stacionin hapësinor rus Mir në 2001.

NASA tha se në të ardhmen aktivitetet hapësinore pranë Tokës do të drejtohen nga sektori tregtar.

ISS – një projekt i përbashkët që përfshin pesë agjenci hapësinore – ka qenë në orbitë që nga viti 1998 dhe ka qenë i ekuipazhuar vazhdimisht që nga viti 2000. Më shumë se 3,000 hetime kërkimore janë kryer në laboratorin e tij të mikrogravitetit.

Megjithatë, është miratuar vetëm për të funksionuar deri në vitin 2024 dhe çdo zgjatje duhet të miratohet nga të gjithë partnerët.

NASA tha se plani për të tërhequr ISS shënoi një tranzicion në sektorin tregtar për aktivitetet në orbitën e ulët të Tokës – zona e hapësirës afër Tokës.

“Sektori privat është teknikisht dhe financiarisht i aftë të zhvillojë dhe operojë destinacione komerciale në orbitën e ulët të Tokës, me ndihmën e NASA-s,” tha Phil McAlister, drejtor i hapësirës tregtare në Shtabin e Nasa-s.

Në vitin 2020, NASA i dha një kontratë kompanisë me bazë në Teksas Axiom Space për të ndërtuar të paktën një modul të banueshëm që do t’i bashkëngjitet ISS. Ajo gjithashtu ka ofruar financim për tre kompani për të zhvilluar dizajne për stacionet hapësinore dhe destinacione të tjera tregtare në orbitë.

Shpresohet që këto projekte të reja të jenë në funksion të paktën pjesërisht përpara se ISS të dalë në pension. NASA tha se donte të krijonte një “ekonomi tregtare të fuqishme, të udhëhequr nga Amerika në orbitën e ulët të Tokës”.

Anija kozmike e Elon Musk SpaceX transporton ekuipazhin dhe ngarkesën në ISS

Sektori tregtar është tashmë një pjesë e rëndësishme e programit hapësinor të SHBA-së, me kompani private përgjegjëse për dërgimin e ekuipazhit dhe ngarkesave. Përdoren gjithashtu anija kozmike ruse Soyuz dhe Progress.

Sipas NASA-s, do të kursejë 1.3 miliardë dollarë (956 milion £) duke kaluar në sektorin privat për aktivitete në orbitën e ulët të Tokës, para të cilat në vend të kësaj mund të shpenzohen për eksplorimin e hapësirës së thellë.

Kursimet priten sepse NASA do të paguajë vetëm për shërbimet që i nevojiten, dhe jo për mirëmbajtjen dhe funksionimin e ISS. Nasa thekson gjithashtu se stacionet hapësinore të sektorit privat do të jenë më të reja dhe duhet të kërkojnë më pak pjesë rezervë.

Nasa tha se kishte analizuar buxhetin e saj të ISS në baza vjetore dhe se do të vazhdojë të përsosë vlerësimet e saj të kursimeve.

Raporti i tranzicionit i publikuar nga NASA këtë javë vjen pasi administrata e presidentit amerikan Joe Biden tha se ishte angazhuar të zgjaste aktivitetet e stacionit hapësinor deri në vitin 2030.

Megjithatë, zgjatja kërkon ende mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë, përfshirë Rusinë, dhe financimi për ISS aktualisht miratohet vetëm nga Kongresi amerikan deri në vitin 2024.

Në një intervistë me agjencinë ruse të lajmeve Interfax në Dhjetor 2021, kreu i programit hapësinor të Rusisë, Dmitry Rogozin, tregoi një gatishmëri për të punuar me NASA-n pas vitit 2024.

Veprimet flasin më shumë se fjalët. “Këtë vit ne dërguam një modul të ri Nauka në ISS, i cili pritet të zgjasë të paktën 10 vjet.

Kreu i Roscosmos u ankua gjithashtu se sanksionet e SHBA ndaj Rusisë po dëmtonin industrinë ruse të hapësirës dhe ai më parë ka thënë se Rusia mund të përfundojë pjesëmarrjen e saj në programin ISS nëse sanksionet nuk hiqen.

SHBA dhe partnerët e saj perëndimorë kanë kërcënuar me sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë nëse ajo pushton Ukrainën, megjithëse natyra e saktë e këtyre sanksioneve nuk dihet ende.

Rusia ka thënë më parë se lodhja strukturore nënkuptonte se ISS nuk do të ishte në gjendje të punonte përtej vitit 2030 dhe paralajmëroi se pajisjet e vjetruara mund të çonin në dështime “të pariparueshme”. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!