BallinaKosovë

Sasi e lartë e reshjeve të Mërkurën në Kosovë

Sipas parashikimeve priten reshje të shumta sa i përket sasisë, e cila në disa zona pritet të jetë e barabartë me normën mesatare të reshjeve për muajin Prill apo edhe më shumë brenda një dite të vetme/24 orë.

Pra, cikloni me origjinë nga Evropa Qëndrore, i cili është formuar të Martën, do të arrijë në Kosovë në orët e para të mëngjesit të së Mërkurës, duke gjeneruar të reshura të shumta gjatë ditës. Përpos reshjeve të shiut, e gjithë kjo në kombinim me masat e ftohta polare, në disa pjesë të vendit do të përzihen dhe shndërrohen në ato të borës.

Më poshtë është paraqitur harta me të reshura, e cila normalisht mund të ndryshojë sa i përket sasisë dhe vendit varësisht nga trajektorja e ciklonit. /MeteoKosova/

Në hartë është paraqitur sasia totale e reshjeve në “mm” brenda 24 ore të ditës së Mërkurë, duke i’u referuar shiritit të poshtëm me ngjyra

ARTIKUJ TË NGJASHËM

Back to top button
en_USEnglish
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!