BallinaKuriozitete

Rekordi i ri tronditës: Rrufeja më e gjatë në botë u shtri në 3 shtete të SHBA-së prej 768 km sipërfaqe

WMO sapo ka shpallur dy rekorde të reja botërore për megashkrepjet e rrufesë, të ndihmuar nga teknologjia më e fundit satelitore.

Rrufeja më e gjatë e vetëm ishte 768 km në të gjithë jugun e SHBA-së, konkretisht në Teksas, Luiziana dhe Misisipi më 29 prill 2020.

Kjo është e njëjtë me distancën midis Londrës dhe qytetit të Gjermanisë, Hamburgut dhe është 59 km më shumë se rekordi i mëparshëm në Brazil, prej 709 km, i cili kishte ndodhur më 31 Tetor, 2018.

Kohëzgjatja më e madhe për një rrufe të vetme prej 17,1 sekondash ishte gjatë një stuhie mbi Uruguaj dhe Argjentinë veriore më 18 Qershor, 2020, duke thyer rekordin e vjetër të kohës prej 16.7 sekondash, më 4 Mars, 2019.

Pra, pse ka rëndësi kjo?

Kjo përmirëson të kuptuarit tonë të dinamikës së rrufesë – si, ku dhe, më e rëndësishmja, pse rrufeja ndodh aty ku ndodh.

Zbrasjet e mega-rrufeve në përgjithësi ndodhin vetëm në pjesë të veçanta të botës – në “Fushat e Mëdha” (Great Plains) dhe brigjet jugore të Shteteve të Bashkuara dhe në rajonin e playas të Argjentinës.

Është një kujtesë e fortë se rrufeja mund të godasë shumë larg nga rajoni i burimit! Është një rrezik i madh që merr shumë jetë çdo vit. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!