BallinaKuriozitete

Po vjen Mega-kometa! Më e madhja e parë ndonjëherë dhe 7 herë më e madhe se Manhattan

Me një diametër prej 137 kilometrash, kometa Bernardinelli-Barnstein është më e madhja e parë ndonjëherë. Epo, nëse do t’i vinte ndërmend t’i afrohej më shumë do të ishte problem, 10 herë më e madhe se tek filmi Don’t Look Up.

Sipas New Scientist, gjigandi qiellor u identifikua vitin e kaluar në renë Oort, një reshje sferike e objekteve të akullta që rrethojnë sistemin tonë diellor.

Ajo është drejtuar drejt thellësive të brendshme të sistemit yjor dhe është më afër në madhësi me një planet të vogël sesa një kometë e zakonshme, të cilat zakonisht janë aq të mëdha sa qytetet e vogla.

Në një punim të fundit, shkencëtarët llogaritën madhësinë e objektit të madh duke matur nxehtësinë që rrezaton prej tij duke përdorur teleskopë radio në shkretëtirën Atacama të Kilit.

Kjo është e gjatë aq sa 1,141 fusha futbolli të shtruara nga fundi në fund ose afërsisht shtatë herë më e gjatë se Manhattan.

“Ne kemi konfirmuar vlerësimin,” tha Dr Emmanuel Lellouch i Observatorit të Parisit për New Scientist.

“Është kometa më e madhe nga Reja Oort e gjetur ndonjëherë.”

Kalimi më i afërt me planetin tonë do të ndodhë në vitin 2031 dhe kometa do të kalojë në një distancë afërsisht të barabartë me atë që na ndan nga Saturni. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!