BallinaKuriozitete

Pasagjerët së shpejti do të mund të udhëtojnë në hapësirë ​​me një tullumbace gjigante lundruese

Një kompani amerikane e quajtur Space Perspective po planifikon të dërgojë turistë në kozmos me balona të mëdha hidrogjeni.

Dhe këtë javë zbuloi se si do të duken brendësia e kapsulave të saj.

Në një kohë kur turizmi hapësinor është në rritje, kompania shpreson të hyjë në treg në vitin 2024. Më shumë se 600 bileta janë shitur tashmë.

Balona gjigante shkon shumë më lart se një aeroplan në qiell, duke u dhënë pasagjerëve pamje spektakolare të lakimit të Tokës. – Space Perspective

Si janë balonat hapësinore brenda?

Dritare të mëdha, të larta, ulëse të buta, nuancë vjollce dhe ndriçim të ulët… Kjo është atmosfera e përshkruar në ilustrimet e deritanishme. Është një krahasim i fuqishëm me kapsulat hapësinore të konkurrentëve, të cilat shpesh janë vetëm të bardha.

Karakteristika të tjera të ‘anijeve’ të reja të Neptunit përfshijnë një bar, WiFi funksional dhe pamje spektakolare – madje edhe nga tualetet.

Udhëtimi, që kushton 125,000 dollarë (114,000 euro) për person, mund të marrë tetë pasagjerë (dhe një pilot) deri në 30 km mbi sipërfaqen e Tokës.

Në këtë lartësi nuk ka mungesë të peshes, por është shumë më e ulët se kompanitë e tjera të turizmit hapësinor.

Megjithëse balona hapësinore nuk do të shkojë aq lart sa të tjerët në të kaluarën (80 km për Virgin Galactic dhe 100 km për Blue Origin), ai është ende shumë më i lartë se aeroplanët që fluturojnë deri në rreth 10 km.

Brenda balonave gjigante hapësinore. – AFP/ Space Perspective

Bashkëthemeluesja e kompanisë, Jane Poynter, thotë se pasagjerët do të ngrihen “mbi 99 për qind të atmosferës”.

“Ne donim të gjenim një mënyrë për të ndryshuar me të vërtetë mënyrën se si njerëzit mendojnë për udhëtimin në hapësirë,” i tha Poynter AFP. “Ajo se çka na lejojnë balonat është t’i çojmë njerëzit në hapësirë ​​pa probleme dhe rehati.”

Rripat e sigurimit duhet të vendosen vetëm për 15 minutat e para dhe ato të fundit.

Kur do të ngriten balonat?

Balona e parë, e fryrë me hidrogjen dhe e madhe sa një stadium futbolli, do të niset nga Florida në SHBA. Ajo do të ngritet për dy orë, do të qëndrojë në kulmin e saj për të njëjtën kohë dhe më pas do të fillojë një zbritje dy orëshe.

Më e rëndësishmja, nuk do të ketë asnjë emetim të gazit serrë të lidhur me udhëtimin – një nga kritikat kryesore të sektorit të turizmit hapësinor – pretendon kompania. Space Perspective thotë se do të marrë hidrogjenin nga burimet e rinovueshme për të fuqizuar anijen. Më pas, në fund të një fluturimi, kapsula do të ripërdoret ndërsa balona do të riciklohet.

Space Perspective thotë se po planifikon 25 fluturime në vitin e parë dhe të gjitha biletat tashmë janë rezervuar.

“Ka aq shumë kërkesë sa tregu do të kufizohet vetëm nga aftësia e industrisë për të përmbushur këtë kërkesë për vitet në vijim,” thotë Jane Poynter.

Më poshtë i gjeni edhe disa imazhe të balonave gjigante hapësinore. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!