BallinaBotë

Pas Greqisë, stuhia subtropikale Daniel godet Libinë, destinacioni i radhës është Egjipti!

Stuhia e fuqishme “Daniel”, e cila përfshiu Greqinë, tashmë ka goditur Libinë. Stuhia e karakterizuar nga ekspertët si një “dukuri e rrallë për sa i përket sasisë së ujit që bie në 24 orë”, çoi në përmbytje shkatërruese në vende të Greqisë duke kulmuar me humbjen fatkeqe të 11 jetëve dhe raportohet për shumë të zhdukur. Si pasojë, autoritetet greke nisën procedura masive evakuimi për të zbutur ndikimet shkatërruese të stuhisë.

Imazhet më të fundit satelitore tregojnë një ndikim të rëndë tani të stuhisë mesdhetare Daniel në verilindje të Libisë, duke përfshirë Bengazin, Al-Jabal Al-Akhdar, Al-Marj dhe Al-Bayda, dhe gjithashtu përfshin disa ambiente të brendshme. Efekti i stuhisë shoqërohet me reshje shiu shumë të fuqishme, të shoqëruara me erëra me shpejtësi deri në 130 km/h dhe dallgë të larta.

Ndikimi i fortë i stuhisë me karakteristika tropikale do të vazhdojë në verilindje të Libisë deri në mëngjesin e së Hënës, me efekt në rënie krahasuar me atë të Dielën. Megjithatë, në shumë rajone verilindore mbeten mundësi për stuhi.

Egjipti është destinacioni i radhës për stuhinë Daniel

Hartat më të fundit të motit përmes modeleve të ardhshme të simulimit tregojnë pritshmëritë që qendra e depresionit do të vazhdojë të lëvizë në veriperëndim të Egjiptit të Hënën, me stuhi mesatare deri në të forta që prekin disa pjesë të rajoneve Salloum dhe Matrouh dhe mund të shtrihen më dobët deri në Aleksandri.

Të Martën, ky sistem i rrallë i motit do të arrijë në veri të territorit egjiptian, por si një depresion normal, kështu që më pas do të humbasë karakteristikat e tij tropikale dhe do të shkaktojë një përhapje të reve Cumulus në pjesë të ndryshme të veriut të vendit, duke përfshirë Egjiptin e Poshtëm, dhe mund të prekë gjithashtu pjesë të Kajros së Madhe. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!