BallinaBotëKosovë

Parashikimi nga AccuWeather për stinën e Vjeshtës 2022

Nxehtësia rekord e të gjitha kohërave, thatësira e zgjatur dhe zjarret shkatërruese kanë pllakosur Evropën këtë verë. Me një ndryshim të sezonit që vjen, parashikuesit e AccuWeather kanë përgjigjet se kur do të arrijë lehtësimi i nevojshëm.

Një sistem torturues i motit ka pushtuar pjesën më të madhe të Evropës këtë verë me nxehtësi rekord të të gjitha kohërave, thatësirë ​​të paparë dhe zjarre masive që prekin të gjitha aspektet e jetës. Evropianët që shpresojnë se një ndryshim i stinës do të sjellë lehtësim me të në të gjithë kontinentin, mund t’i drejtohen njohurive nga meteorologët ekspertë të AccuWeather, të cilët kanë studiuar se çfarë lloj kushtesh moti do të mbizotërojnë në të gjithë Evropën këtë vjeshtë.

Ekipi i parashikimeve afatgjate të AccuWeather, i cili përbëhet nga meteorologë të cilët së bashku kanë më shumë se pesë dekada përvojë në parashikimin e motit në të gjithë Evropën, thotë se kalimi nga vera në vjeshtë mund të mos jetë i dukshëm për shumë evropianë, me kushte të ngrohta dhe të thata në të paktën një pjesë të stinës. Shiu do të arrijë më vonë në vjeshtë në disa vende, por a do të shuajë rajonet e thara që kanë ekstremisht nevojë për ujë?

Lexo më tej për të zbuluar se çfarë të presësh në sezonin e ri, i cili fillon me vjeshtën meteorologjike të Enjten, 1 Shtator dhe pasohet tre javë më vonë nga ekuinoksi vjeshtor të Premten, 23 Shtator, fillimi zyrtar i vjeshtës në Hemisferën Veriore.

Pemë shumëngjyrëshe rrethojnë liqenin e vogël Hattstein afër Frankfurtit, Gjermani / 27 Tetor 2021. (AP Photo/Michael Probst)

Ngrohtësia e verës do të çlirojë ngadalë kontrollin e saj në kontinent

Të thuash që Evropa ka vuajtur një verë të nxehtë do të ishte një nënvlerësim i rëndë. Vapa ka qenë e pandërprerë dhe e paprecedentë dhe, fatkeqësisht, ka lënë të vdekur mbi 1000 njerëz vetëm në Spanjë.

Evropa Perëndimore duroi një nga valët e saj më intensive të të nxehtit të Qershorit në histori, dhe vapa u intensifikua më tej ndërsa kalendari u kthye në Korrik. Gjatë zemrës së verës, temperaturat shënuan vlerat më të larta të regjistruara ndonjëherë nga Portugalia në Francë dhe Mbretërinë e Bashkuar, si dhe shumë vende në mes.

Tyler Roys, një meteorolog i lartë në AccuWeather, i cili në mënyrë rutinore parashikon motin në të gjithë Evropën, pret që kushtet më të ngrohta se normale të vazhdojnë të jenë një tendencë në të gjithë Evropën Perëndimore dhe Qendrore gjatë një pjese të madhe të muajve të vjeshtës.

“Në përgjithësi, stina do të jetë e ngrohtë dhe do të jetë një tranzicion i ngadaltë drejt temperaturave normale,” tha Roys.

Një zonë dominuese e presionit të lartë, e cila çoi në valët ekstreme të nxehtësisë këtë verë, pritet të qëndrojë në vend të paktën deri në pjesën e parë të vjeshtës. Kjo do të përkthehet në temperatura mesatare 1-2 gradë Celsius mbi nivelet normale në pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore dhe Qendrore.

Londra, e cila regjistroi një temperaturë tronditëse dhe historike prej 40.2°C më 19 Korrik, zakonisht përjeton temperatura maksimale prej 16-21°C në Shtator. Gjersa ecin ditët e Vjeshtës, temperaturat bien në rreth 10°C, mesatarisht, gjatë Nëntorit në kryeqytetin anglez.

Më në jug, Parisi zakonisht fillon Shtatorin me temperatura më të ulëta prej 21-23°C përpara se temperaturat të kenë një rënie drastike gjatë Tetorit dhe Nëntorit. Madridi zakonisht e nis vjeshtën rreth 27°C përpara se maksimalet të bien 10-15°C në pjesën e fundit të stinës.

Evropa Juglindore do të përjetojë ndryshime të ndryshme të motit (përfshirë vendin tonë)

Disa nga moti më i larmishëm i stinës së vjeshtës pritet të krijohen në pjesët juglindore të kontinentit, duke përfshirë Greqinë dhe pjesën tjetër të Ballkanit.

Kjo pjesë e Evropës ka pasur disa reshje këtë verë, por ka disa zona me thatësirë ​​të vazhdueshme, sipas Roys.

Roys pret që pjesa e hershme e vjeshtës të shfaqë valë ngrohtësie përpara se një ndryshim në modelin e motit të arrijë më vonë.

“Këto zona mund të kenë një rritje të reshjeve në gjysmën e dytë të stinës,” tha Roys.

Parashikuesit e AccuWeather thonë se një karakteristikë e madhe në këtë pjesë të Evropës do të jetë se si ujërat jashtëzakonisht të ngrohta të Detit Mesdhe ndikojnë në sistemet e stuhive që përshkojnë këtë zonë.

“Ujërat e Mesdheut po sillen rreth 5-6 gradë Celsius mbi normalen,” tha Reppert.

Implikimet e plota të asaj që do të nënkuptojnë ujërat e Mesdheut më të ngrohtë se normalja për modelin e motit në të gjithë këtë pjesë të Evropës ende nuk janë përcaktuar. Megjithatë, parashikuesit po mendojnë një mundësi.

Një stuhi, e njohur si “medicane”, rrotullohet mbi Detin Mesdhe më 27 Tetor 2021. (CIRA/RAMMB)

Për sa kohë që ngrohtësia vazhdon në fillim të vjeshtës, ndërsa temperaturat e ujit mbeten të larta, shanset mund të rriten që një medicane të formohet më vonë gjatë sezonit, sipas Roys. Termi “medicane” është një kombinim i fjalëve “mesdhetar” dhe “uragan” dhe i referohet një stuhie jo-tropikale që ushqehet nga ujërat e ngrohta të Detit Mesdhe. Medicanes mund të prodhojë erëra të forta, duke nxitur shi dhe surfim të ashpër, të cilat janë të gjitha aspekte të ngjashme të stuhive tropikale.

Ky skenar, nëse do të shpaloset, mund të jetë kjo pjesë e shpresës së vetme të Evropës për ndonjë lehtësim nga thatësia e vazhdueshme.

“Nëse nuk shpaloset ky skenar dhe nuk ka shi të konsiderueshëm nga disa stuhi mesdhetare, çdo thatësirë në Francën jugore, Itali dhe në Ballkan nuk do të ndryshojë domosdoshmërisht këtë vjeshtë”, tha Roys.

Thatësira ekstreme, rreziqet e zjarreve mbeten

Meteorologët e AccuWeather thonë se perspektiva e Vjeshtës nuk është premtuese për ndonjë reshje të përhapur të thatësirës në rajonet më të dëshpëruara për ujë.

I njëjti sistem me presion të lartë i përgatitur për të mbajtur ngrohtësinë në vend gjatë gjysmës së parë të sezonit do të veprojë gjithashtu për të larguar stuhitë nga zemra e Evropës. Kjo do të rezultojë në një mot më të thatë se normalja që do të vazhdojë në zonën nga Gadishulli Iberik në Francë, Itali dhe madje edhe në veri deri në pjesët jugore të Mbretërisë së Bashkuar, thonë sinoptikanët.

“Kjo mund të jetë thatësira më e keqe për Anglinë Jugore, Francën dhe Gjermaninë në dekada”, tha Roys. Të Premten, më 12 Gusht, qeveria britanike shpalli një thatësirë zyrtare në pjesë të Anglisë pas javëve të të nxehtit dhe thatësisë.

Roys vuri në dukje se këto zona të Anglisë duruan korrikun e tyre më të thatë të regjistruar, me të dhëna që datojnë që nga viti 1935.

Një restorant varkash shtrihet në shtratin e lumit të tharë në një bankë turistike përgjatë lumit Po në Ficarolo, Itali, të Enjten, 28 korrik 2022. Thatësira e Italisë ka tharë lumenjtë thelbësorë për ujitje duke kërcënuar rreth 3 miliardë euro (3.1 miliardë dollar) në bujqësi, sipas lobit italian të fermave Coldiretti. Konfederata italiane e prodhuesve bujqësorë, Copagri, vlerëson humbjen prej 30%-40% të të korrave sezonale. (AP Photo/Luca Bruno)

Thatësia e zgjatur do të vazhdojë të ndikojë në furnizimin me ushqim dhe ujë, si dhe në transportin e mallrave nëpër Evropë për shkak të niveleve jashtëzakonisht të ulëta të lumenjve. Bujqësia gjithashtu do të marrë një goditje.

Roys tha se ai pret që prodhimi i misrit në Evropë “të jetë një nga më të ulëtat në vite, ndoshta një nga më të ulëtat brenda dekadës së fundit për shkak të thatësisë që ka qenë në Francën jugore, në Italinë veriore dhe në Ballkan”.

Mes thatësirës më të keqe në 70 vitet e fundit, pellgu i lumit Po në Itali mund të “kthehet në një shkretëtirë” me modelin e thatë që pritet të vazhdojë këtë vjeshtë, sipas Richards.

Në mesin e Gushtit, u zbuluan kujtime rrëqethëse të thatësirave epike të kaluara në të gjithë Evropën. “Gurët e urisë” u zbuluan ndërsa nivelet e ujit ranë në disa lumenj të mëdhenj, duke përfshirë lumin Elba. Këta gurë, disa prej të cilëve kanë mbishkrime që datojnë në shekullin e 15-të, tregojnë nivele të ulëta të ujit dhe përfshijnë paralajmërime për urinë nga paraardhësit.

Zjarret masive kanë qenë një problem prej muajsh si rezultat i kushteve të kutisë së zjarrit dhe meteorologët presin që thatësia e vazhdueshme që shkon në Shtator dhe Tetor të zgjasë këtë rrezik.

Sezoni i zjarreve, i cili zakonisht qetësohet në Shtator dhe fillim të Tetorit në të gjithë jugun, ka të ngjarë të vazhdojë edhe në këtë stinën e ardhshme, shpjegoi meteorologu, Alan Reppert.

Flakët nisin në një zjarr pylli pranë Louchats, 35 km nga Landiras në Gironde, Franca jugperëndimore, e Hënë, 18 Korrik 2022. (Philippe Lopez/Pool Photo via AP)

Zonat e kursyera nga një rrezik i lartë zjarri do të jenë të pakta në të gjithë kontinentin, veçanërisht në fillim të stinës së vjeshtës, por, siç vuri në dukje meteorologia e AccuWeather, Alyssa Smithmyer, ekziston një rajon që mund të ketë një rrezik më të ulët të zjarreve.

“Shtetet baltike kanë marrë më shumë reshje gjatë muajve të fundit se shumica e pjesës tjetër të Evropës. Për sa i përket zjarreve, në krahasim me pjesën tjetër të kontinentit, ato mund të jenë në një vend më të sigurt, “tha Smithmyer.

Stuhitë për të shënuar gjysmën e dytë të vjeshtës në veri të kontinentit

Parashikuesit thonë se do të duhet kohë që stuhitë të përparojnë në pjesën veriore të Evropës si rezultat i zonës së fortë të presionit të lartë që pritet të qëndrojë në vend gjatë pjesës së parë të stinës.

Megjithatë, sapo të ndodhë kjo ndarje, raunde më të shpeshta të reshjeve pritet të përfshihen në pjesët veriore të kontinentit gjatë pjesës së fundit të stinës.

Ndërsa zonat e Londrës dhe Oksfordit të Anglisë mund të mbeten në anën më të thatë, që është një vazhdim i modelit të verës, më shumë stuhi ka të ngjarë në pjesën tjetër të Mbretërisë së Bashkuar, si dhe në pjesë të Irlandës dhe Norvegjisë, sipas Roys.

Këto zona do të përfshihen nga raunde më të shpeshta shiu dhe temperaturat mund të zhyten në anën më të ftohtë.

“Çdo shkrepje e ftohtë gjatë gjysmës së dytë të vjeshtës do të jetë më shumë në veri, ku stuhitë do të jenë më të shpeshta në fund të stinës,” tha Roys, duke shtuar se deri në fund të Nëntorit, modeli i stuhishëm dhe i ftohtë mund të shtrihet në Angli dhe shtetet Baltike.

Meqenëse kalimi i përgjithshëm në mot më të stuhishëm do të vonohet, Roys tha se çdo ndikim nga stuhitë e erës ka të ngjarë të qëndrojë deri në Nëntor.

Erërat e forta nga stuhia Arwen në Nëntor 2021 shkaktuan dëme të mëdha në klubin e futbollit Lanark United, një ekip skocez nga South Lanarkshira Jugore. (Burimi: Lanark United FC nëpërmjet Storyful)

Në vitin 2021, stuhia Arwen ishte një stuhi e dukshme e vjeshtës së vonë që u bë një nga më të këqijat në historinë e Mbretërisë së Bashkuar. Arwen solli erëra të përhapura shkatërruese dhe ndërpreu energjinë për më shumë se 250,000 njerëz.

Për sa i përket ndikimeve nga sistemet e mbetura tropikale të Atlantikut, meteorologët e AccuWeather po parashikojnë deri në tre ndikime në Evropën Perëndimore më vonë këtë vjeshtë, që është rreth mesatarës. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!