BallinaRajon

Ditë historike në Shqipërinë, thyhet rekordi i të gjitha kohërave, temperatura arrinë deri në 44°C

25.07.2023 – Për Shqipërinë sot është një ditë historike, pasiqë ka regjistruar vlerën më të lartë ndonjëherë në Kuçovë prej 44.0°C, duke tejkaluar vlerën paraprake e shënuar në 50 vitet e fundit, më 18 Korrik 1973, e cila kishte arritur deri në 43.9°C në po të njëjtin vend.

Rekorde të reja u regjistruan edhe në qytete të tjera si:
Tiranë: 43.0°C
Vlorë: 42.2°C
Durrës: 41.0°C
Peshkopi: 38.8°C

Nga dita e Mërkurë prite temperaturat të pësojnë ulje graduale edhe në Shqipëri, ku lokalisht do të përcillen edhe me reshje shiu e shkarkesa rrufesh, sidomos vonë në mbrëmje dhe të Enjten. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!