BallinaBotë

Apokaliptike! Londra digjet në 40 gradë, shpërthejnë zjarre masive, ndërsa shtëpitë marrin flakë! (Foto/Video)

Disa shtëpi janë shkatërruar në buzë të Londrës pasi një zjarr nga bari shpërtheu dhe u përhap jashtë kontrollit.

Fotot e tmerrshme tregojnë tym të zi të dendur që ngrihet në ajër, me ndërtesa dhe fusha në flakë në Wennington, afër kalimit Dartford, këtë pasdite.

Kjo vjen pasi Brigada e Zjarrfikësve të Londrës deklaron një “incident të madh” – me ekuipazhet që trajtojnë të paktën 10 zjarre në të gjithë Londrën e Madhe për shkak të temperaturave ekstremisht të larta.

Është zyrtarisht dita më e nxehtë që Britania e Madhe ka parë ndonjëherë me temperatura rekord të larta duke arritur deri në 40.3°C në Coningsby, Lincolnshire – duke mposhtur ekstremin e mëparshëm prej 38.7°C në Kembrixh në vitin 2019.

Është hera e parë që vlera 40°C është regjistruar ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar, me pesë zona të konfirmuara tani se kanë tejkaluar nivelin e paprecedentë që nga fillimi i matjeve.

Shërbimi i Ambulancës në Londër ka konfirmuar se stafi po trajton një numër pacientësh teksa flakët po shpërthejnë në të gjithë kryeqytetin.

Rreth 100 zjarrfikës dhe 15 makina zjarrfikëse po luftojnë zjarrin në The Green në Wennington.

Zjarri vjen pasi temperaturat arrijnë 40°C për herë të parë në MB (Foto: Sky News)
Banorët e tmerruar ikin nga shtëpitë e tyre pas zjarreve masive (Foto: Sky News)
Njerëzit që lëvizin në rrugët afër këshillohen të kenë kujdes (Foto: Sky News)

“Jemi të tmerruar, është pronë e jona. Jemi të stresuar dhe të shqetësuar.

“Për sa kohë që jemi gjallë, kjo është gjithçka që ka rëndësi, një pronë është një pronë.”

Katër makina zjarrfikëse dhe rreth 25 zjarrfikës u thirrën më herët për të raportuar për një zjarr në Green Lanes në Southgate, në veri të Londrës.

Flakët e tjera po shpërthejnë gjithashtu në Upminster, Pinner, Dagenham, Wembley, Hendon dhe Eltham.

Kryetari i Bashkisë së Londrës Sadiq Khan tha: “Brigada e Zjarrfikësve të Londrës sapo ka shpallur një incident të madh si përgjigje ndaj një rritjeje të madhe të zjarreve në të gjithë kryeqytetin sot.

“Kjo është kritike: Brigada e Zjarrfikësve të Londrës është nën presion të jashtëzakonshëm. Ju lutemi të jeni të sigurt.’

Një zëdhënës nga Shërbimi i Ambulancës në Londër tha: “Ne po i përgjigjemi një numri incidentesh zjarri në të gjithë Londrën, duke përfshirë Rainham dhe Wembley. /MeteoKosova/

Zjarri në Wennington vjen gjersa Brigada e Zjarrfikësve të Londrës deklaron një “incident të madh” (Foto: Sky News)
Tymi i zi mbuloi vendin (Foto: Sky News)

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!