BallinaBotë

Alarmante! Për herë të parë në histori, Mbretëria e Bashkuar përjeton temperatura rekord, mbi 40°C

Temperatura ka tejkaluar 40°C për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, tha Met Office.

Pragu u godit në orën 12:50 në Heathrow, kur u regjistrua një temperaturë prej 40,2°C.

Temperaturat pritet të rriten më vonë këtë pasdite, përpara se stuhitë të godasin disa pjesë të Britanisë nesër.

Njerëzit freskohen në det në brigjet e Bournemouth (Foto: PA)

Pjesa më e madhe e Mbretërisë së Bashkuar është duke u zhytur në një valë të nxehti, me pjesë të Anglisë dhe Uellsit nën një paralajmërim të rrallë të kuq të shërbimit kombëtar Met Office për nxehtësi ekstreme.

Sinoptikanët paralajmërojnë se moti përvëlues paraqet rrezik për jetën, presion mbi NHS-në dhe ndërprerje në të gjithë rrjetet e transportit.

Shumë njerëz janë fotografuar duke u zhytur në dete, lumenj dhe liqene për t’u freskuar mes rrezeve të diellit.

Sipërfaqet e rrugëve nuk janë përballur mirë me nxehtësinë (Foto: @EastCambsCops)

Por shërbimet e urgjencës dhe këshillat i kanë paralajmëruar njerëzit që të kenë kujdes, pasi disa notarë janë nxjerrë nga uji gjatë ditëve të fundit – disa prej të cilëve kanë vdekur.

Nxehtësia ekstreme nxitet nga ndryshimet klimatike, të cilat po e bëjnë çdo valë të nxehti më intensive, të shpeshtë dhe të mundshme, paralajmërojnë shkencëtarët.

Niveli i ri për temperaturat e ditës vjen pasi Britania e Madhe përjetoi natën e saj më të ngrohtë në rekord, me temperatura të mbetura rreth 25°C.

Njëfarë lehtësimi është afër qoshes, me stuhi dhe rrebeshe të forta parashikohen për nesër pasdite – por ato nuk janë pa rreziqe.

Met Office ka lëshuar një paralajmërim të verdhë të motit për stuhitë, me mundësinë e ‘përmbytjeve të papritura’ dhe ndërprerjes së transportit.

Tashmë njerëzit në Cornwall dhe Ishujt Scilly u kapën nga shiu këtë mëngjes, pasi Met Office parashikoi temperatura rreth 20°C në Penzance. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!