BallinaBotë

Nata e kaluar në Mbretërinë e Bashkuar ishte më e nxehta e regjistruar ndonjëherë me temperatura mbi 25°C

Nata e kaluar ishte nata më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar, sipas matjeve të nga shërbimi kombëtar “Met Office”.

Temperaturat vende-vende nuk ranë nën 25°C, duke kaluar më të lartat e mëparshme prej 23,9°C.

Kjo u regjistrua më shumë se 30 vjet më parë në Brighton më 3 Gusht, 1990.

Temperaturat minimale më të larta mbrëmë ishin 24.5°C në Aberporth, Uellsi perëndimor, 25.8°C në Kenley, në jug të Londrës dhe 25.9°C në Emley Moor, afër Huddersfield, West Yorkshire.

Temperaturat minimale të regjistruara sot (të Martën) në Mbretërinë e Bashkuar nga Met Office

Britanikët tani po përgatiten për ditën më të nxehtë të regjistruar, me merkurin e vendosur në 40°C për herë të parë ndonjëherë.

Më shumë kaos udhëtimesh pritet në rrjetin e transportit pas vapës së madhe që pezulloi fluturimet në dy aeroporte, për shkak se pistat e tyre me sa duket ishin ‘shkrirë’.

Sinoptikanët po u bëjnë thirrje njerëzve që të qëndrojnë në hije gjatë orëve më të nxehta – nga 11 e mëngjesit deri në 4 pasdite – dhe të pinë shumë ujë gjatë gjithë ditës.

Ndërkohë, udhëtarët këshillohen të shmangin çdo udhëtim jo thelbësor, pasi ka shumë vonesa, anulime, ndryshime në minutën e fundit dhe mbyllje të rrugëve.

Temperaturat e djeshme arritën kulmin në 38.1°C në Santon Downham, Suffolk, duke e bërë atë ditën më të nxehtë të vitit dhe ditën e tretë më të nxehtë në rekord.

Ai ra pak më pak se rekordi 38,7°C, i vendosur në Kembrixh në vitin 2019 dhe 38,5°C në Faversham, Kent, në Gusht të vitit 2003.

Sinoptikanët presin që temperaturat të kalojnë 40°C më vonë gjatë ditës së sotme (Foto: PA/Reuters)

Nëse rekordi thyhet sot, me temperaturat maksimale të mundshme prej 41°C, do ta bënte Britaninë më të nxehtë se Xhamajka, Maldivet dhe Barbados.

Parashikuesi i Met Office Rachel Ayers tha: “Temperatura do të jetë shumë e nxehtë gjatë gjithë ditës, përpara se të rritet deri në 40°C, ndoshta edhe 41°C në zona të izoluara në të gjithë Anglinë gjatë pasdites.

“Kjo do ta bëjë atë ditën më të nxehtë të regjistruar dhe hera e parë në histori që ne kemi parë temperatura deri në 40°C. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!