BallinaKuriozitete

Alarmante! Po vjen “Mini Epoka e Akullnajave”

Toka mund të përballet me mot të ftohtë dhe stuhi dëbore të ashpra gjatë 30 viteve të ardhshme. Toka po përgatitet për një minimum diellor: një periudhë e qetë në të cilën Dielli djeg më pak energji ose nxehtësi në planetin tonë se zakonisht.

Kjo mund të mos tingëllojë shumë, por një shkallë e tërë është shumë domethënëse për temperaturat mesatare globale. Më pak njolla dielli do të formohen në sipërfaqen diellore dhe kështu më pak energji dhe rrezatim do të emetohen drejt planetëve dhe Tokës.

Minimumet diellore janë pjesë e ciklit jetësor natyror të Diellit dhe ndodhin një herë në 11 vjet. Parashikimi i NASA-s për ciklin diellor (25), i cili ka filluar në Dhjetor të vitit 2019, zbulon se do të jetë më i dobëti i 200 viteve të fundit.

Kështu, deri në vitin 2050, pritet aktivitet çdo herë e më i ulët i njollave diellore, me ç’rast do të zhytemi në një “Mini Epokë të Akullnajave”. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!