BallinaKuriozitete

5 planetet do të rreshtojnë netët pas Superhënës së parë të vitit

Qershori paraqet netët më të shkurtra të vitit në të gjithë Hemisferën Veriore, por do të ketë ende shumë për të parë gjatë periudhave të shkurtuara kur dielli është nën horizont — duke përfshirë një shtrirje të rrallë planetare që nuk do të ndodhë më për dekada.

Përveç ngjarjeve qiellore gjatë gjithë muajit, javët që rrethojnë solsticin e Qershorit ofrojnë mundësinë unike për të dalluar retë e lidhura me Tokën që nuk mund të shihen gjatë periudhave të tjera të vitit.

Vranësirat janë vranësirat më të larta në atmosferën e Tokës dhe notojnë rreth 80 kilometra mbi sipërfaqe, gati duke prekur skajin e hapësirës që fillon në një lartësi prej 100 kilometrash. Kjo është dukshëm më e lartë se shumica e reve të tjera, të cilat zhvillohen në 16 kilometra më afër tokës.

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) dhe retë Noctilucent mbi Gjermani më 10 Korrik, 2020. (WikiMedia/JochenK2002)

Vranësirat Noctilucent shihen më shpesh në gjerësi më të larta rreth solsticit të verës për shkak të këndit të diellit para lindjes së diellit dhe pas perëndimit të diellit. Kur kushtet janë të përshtatshme, ato mund të shihen herë pas here në pjesën veriore të Shteteve të Bashkuara të afërta, në vende të tilla si Oregon ose Michigan.

Këtu janë ngjarjet kryesore të astronomisë për të shënuar në kalendarin tuaj në Qershor:

14 Qershor: Kthimi i Superhënës

Njëra nga seritë e para të Superhënës do të ndodh gjatë mesit të muajit, hëna e parë e plotë e këtij lloji në gati një vit.

Një Superhënë është një hënë e plotë që duket pak më e madhe dhe më e shndritshme se normalja, megjithëse ndryshimi midis një Superhëne dhe një hëne të plotë normale mund të jetë i padukshëm pa një krahasim fotografish sy-më-sy. Superhëna e fundit që ndriçoi qiellin e natës u ngrit më 24 Qershor, 2021.

Superhëna që do të lindë natën e së Martës, 14 Qershor, deri në mëngjesin e së Mërkurës, 15 Qershor, do të jetë e para e këtij viti. Superhëna e dytë do të ndriçoj të Mërkurën, më 13 Korrik.

21 Qershor: Solstici veror

Shumë zona të Evropës, përfshirë edhe vendin tonë, kanë përjetuar të paktën një pamje paraprake të motit të verës, por ardhja e vërtetë e verës astronomike është afër.

Ndryshimi i stinëve do të bëhet në solsticin e Qershorit, i cili këtë vit bie të Martën, më 21 Qershor, në orën 11:13 të mëngjesit, sipas orës tonë. Kjo është ndryshe nga vera meteorologjike, e cila fillon më 1 Qershor të çdo viti.

Solstici jo vetëm që shënon fillimin e verës, por edhe ditën më të gjatë dhe natën më të shkurtër të vitit në të gjithë Hemisferën Veriore. Ndërkohë në jug të ekuatorit, solstici i Qershorit shënon fillimin e dimrit astronomik dhe është dita më e shkurtër e vitit.

24 Qershor: Hëna rreshtohet me 5 planetët

Një rregullim unik i pesë planetëve do të krijojë një shfaqje të jashtëzakonshme përpara fundit të muajit, por vetëm për ata që janë zgjuar para agimit.

Mërkuri, Venera, Marsi, Jupiteri dhe Saturni do të shfaqen të renditura në qiellin para agimit gjatë gjysmës së dytë të Qershorit. Meqenëse kjo shtrirje do të zgjasë për rreth dy javë, njerëzit që duan të shohin planetët në këtë formacion mund të kontrollojnë parashikimet tona nga Meteo Kosova dhe të zgjedhin një mëngjes me një parashikim pa re për të shijuar shfaqjen qiellore.

Procesioni planetar do të shihet më së miri rreth një orë para lindjes së diellit, që për shumë do të thotë të dilni jashtë shumë përpara orës 05:00 të mëngjesit me kohën lokale.

Asnjë teleskop nuk kërkohet për të shijuar këtë shtrirje pasi të pesë planetët mund të shihen me sy të lirë, megjithëse Mërkuri mund të jetë i ndërlikuar për t’u dalluar pasi është më i zbehti nga të gjithë planetët dhe do të jetë afër horizontit.

Herën tjetër që Mërkuri, Venera, Marsi, Jupiteri dhe Saturni do të duken të rreshtohen në këtë renditje do të jetë në Gusht të vitit 2040. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!