BallinaBotë

Tornado në Gjermani plagosi mbi 50 persona dhe 1 la të vdekur

Një tornado la mbi 50 persona të plagosur, pasi erërat e forta, me shpejtësi deri në 130 km/h, goditën qytetin perëndimor Paderborn duke lënë pas shkatërrim dhe dëme të mëdha. Oficerët në qytetin Paderborn thanë se tornado hoqi çatitë dhe gjësendet u shpërndanë përreth për kilometra të tëra.

10 persona kanë lëndime të rënda dhe jeta e një gruaje është në rrezik, thanë ata. Një burrë 38-vjeçar vdiq gjithashtu nga stuhitë e forta që goditën rajonin të Premten.

Policia postoi imazhe që tregonin pemë të ndara përgjysmë dhe çati të shkatërruara, ndërsa imazhet në mediat sociale dukeshin se tregonin një kolonë rrotulluese të një tornadoje të mbeturinave të ajrit.

“Llamarina, izolimi dhe materiale të tjera u hodhën me kilometra larg. Çatitë e panumërta janë të mbuluara ose të dëmtuara rëndë. Shumë pemë ende shtrihen mbi makina të shkatërruara,” tha policia në Paderborn, e cila ka një popullsi prej rreth 150,000 banorësh.

Mediat lokale cituan se 38-vjeçari vdiq në qytetin Wittgert, rreth 180 km në jug-perëndim të Paderborn. Ai pësoi një goditje elektrike në një bodrum të përmbytur, tha policia.

Një zëdhënës i departamentit të zjarrfikësve i tha agjencisë së lajmeve AFP se qyteti i Lippstadt, rreth 30 km nga Paderborn, është goditur gjithashtu nga një tornado – megjithëse nuk raportohet për të lënduar.

Prezantuesi i BBC Weather Chris Fawkes tha se Gjermania zakonisht përjeton disa tornado në vit, por shumica janë jetëshkurtër dhe nuk shkaktojnë dëme të konsiderueshme.

Ai tha se numri i tornadove të raportuara në Evropë është rritur vitet e fundit, por kjo kryesisht mendohet të jetë rezultat i parashikimit më të mirë dhe më shumë ndërgjegjësimit – dhe përfshin ardhjen e raporteve të mediave sociale.

“Përsa i përket nëse ndryshimet klimatike po luajnë gjithashtu një rol, kjo është ende një temë debati,” tha ai. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!