BallinaKuriozitete

Teleskopi James Webb merr një pamje super të mprehtë të kozmosit të hershëm

Është publikuar fotografia e parë me ngjyra të plota nga teleskopi i ri hapësinor James Webb – dhe nuk zhgënjen.

Imazhi thuhet të jetë pamja më e thellë, më e detajuar me rreze infra të kuqe e Universit deri më sot, që përmban dritën nga galaktikat që u janë dashur shumë miliarda vjet për të arritur tek ne.

Presidentit amerikan Joe Biden iu shfaq imazhi gjatë një konference në Shtëpinë e Bardhë.

Fotot e tjera debutuese nga James Webb do të publikohen nga Nasa në një prezantim global të Martën.

“Këto imazhe do t’i kujtojnë botës se Amerika mund të bëjë gjëra të mëdha dhe do t’i kujtojnë popullit amerikan – veçanërisht fëmijëve tanë – se nuk ka asgjë përtej kapacitetit tonë,” vuri në dukje Presidenti Biden.

Teleskopi Hapësinor James Webb (JWST) prej 10 miliardë dollarësh, i lansuar më 25 Dhjetor të vitit të kaluar, është faturuar si pasardhësi i teleskopit të famshëm hapësinor Hubble.

Ai do të bëjë të gjitha llojet e vëzhgimeve të qiellit, por ka dy qëllime kryesore. Njëra është të bëjë fotografi të yjeve të parë që shkëlqenin në Univers më shumë se 13.5 miliard vjet më parë; tjetra është të hetohen planetët e largët për të parë nëse mund të jenë të banueshëm.

Imazhi i zbuluar përpara Presidentit Biden tregon aftësitë e Webb për të ndjekur të parën nga këto objektiva.

Ajo që shihni është një grumbull galaktikash në konstelacionin e Hemisferës Jugore të Volanëve, i njohur me emrin SMACS 0723.

Vetë grupi në fakt nuk është aq larg – “vetëm” rreth 4.6 miliardë vite dritë në distancë. Por masa e madhe e këtij grupi ka përkulur dhe zmadhuar dritën e objekteve që janë shumë, shumë më larg.

Webb, me pasqyrën e saj të artë 6.5 metra të gjerë dhe instrumentet infra të kuqe super të ndjeshme, ka arritur të zbulojë në këtë foto formën e shtrembëruar (harqet e kuq) të galaktikave që ekzistonin vetëm 600 milionë vjet pas Big Bengut (Universi është 13.8 miliard vjeç).

Dhe është edhe më mirë se kaq. Shkencëtarët mund të tregojnë nga cilësia e të dhënave të prodhuara nga Webb se teleskopi po ndjen hapësirën shumë përtej objektit më të largët në këtë imazh.

Si pasojë, është e mundur që kjo të jetë edhe fusha më e thellë e shikimit kozmike e arritur ndonjëherë.

“Drita udhëton me shpejtësi 300,000 kilometra në sekondë. Dhe ajo dritë që po shihni në një nga ato njolla të vogla ka udhëtuar për më shumë se 13 miliard vjet,” tha administratori i NASA-s, Bill Nelson.

“Dhe meqë ra fjala, ne po kthehemi më tej, sepse kjo është vetëm imazhi i parë. Ata po kthehen rreth 13 miliardë vjet e gjysmë prapa. Dhe duke qenë se ne e dimë se Universi është 13.8 miliard vjet i vjetër, ju po shkoni pothuajse në fillim”.

Hubble shikonte qiellin për javë të tëra për të prodhuar këtë lloj rezultati. Webb i identifikoi objektet e tij super të thella pas vetëm 12.5 orësh vëzhgimesh.

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!