BallinaBotë

Stuhia e fuqishme në Kanada: Gati një milion shtëpi humbasin energjinë nga erërat e forta

Gati 900,000 shtëpi në Kanadanë jugore mbetën pa energji të shtunën pas një stuhie të fortë që goditi provincat e Ontarios dhe Kebekut.

Shtatë persona u vranë nga rrëzimi i pemëve dhe një grua vdiq kur një varkë u përmbys në lumin Otava. Sipas Environment Canada, vrullshmëritë e erës arritën deri në 132 km/h gjatë stuhisë.

Kompania e energjisë Hydro One, e cila mbulon Ontarion, tha se do të duheshin disa ditë për të rilidhur çdo shtëpi. Ndërkohë, Hydro Quebec tha se 550,000 shtëpi atje humbën energjinë, me gati 400,000 ende duke pësuar ndërprerje që nga ora 10:00 me kohën lokale të Dielën.

Stuhitë që përfshiu Ontarion dhe Kebekun shkaktuan dëme serioze, morën disa jetë njerëzish dhe lanë shumë pa energji. Fotot në mediat kanadeze treguan zjarrfikësit dhe punonjësit e shërbimeve komunale duke u përpjekur të zgjidhin linjat e rrëzuara të energjisë dhe shtyllat që janë shtrirë mbi makina në një rrugë në Otava.

Qyteti i Uxbridge, rreth një orë në veri të Torontos, ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme pasi stuhia la “dëmtime të konsiderueshme pas saj”, thuhet në një deklaratë.

Stuhia e fuqishme, e cila zgjati më shumë se dy orë, rrëzoi shumë pemë, ndërpreu trafikun, dëmtoi shtëpi dhe pa shërbimet e urgjencës të përmbytura nga thirrjet për ndihmë.

Ekspertët thanë se stuhia, e cila shtrihej në një zonë prej rreth 1000 km, ishte shkaktuar nga një fenomen i rrallë i quajtur “derecho”.

Derechos shkaktohen kur një grup stuhish me lëvizje të shpejtë bashkohen dhe ndodhin kryesisht gjatë muajve të verës.

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!