BallinaBotë

Breshër dhe vërshime, Zvicra goditet nga stuhi të fuqishme

Më shumë se 22,000 rrufe ranë mbi Zvicër të hënën pasdite dhe në mbrëmje – shumica mbi Lucern.

Në kantonin e Bernës, shërbimi i motit Meteoschweiz numëroi 2225 rrufe. Luzerni mban rekordin me 2952, në St. Gallen ishte 2586. Basel-Stadt u kursye pak a shumë me 83 rrufe dhe Gjeneva me vetëm dy.

Aty u tejmbushën tubacionet e ujit dhe për pak kohë u përmbytën rrugët e qytetit. Brenda 30 minutave ranë 30 mm shi.

Edhe në vende të tjera, brenda pak minutash janë regjistruar më shumë se 30 mm shi dhe në ultësira janë matur erërat me shpejtësi prej më shumë se 80 km/h.

Aktiviteti i stuhive është ulur gradualisht gjatë natës. Më shumë stuhi të forta priten të Martën në anën jugore të Alpeve.

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!