BallinaKuriozitete

Stuhia diellore parashikohet të godet Tokën NESËR

Toka është nën një paralajmërim për stuhi diellore për 3 Gusht, pasi Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) njofton se ekziston një shans që një stuhi e vogël gjeomagnetike e klasës G1 të godasë planetin tonë.

Një stuhi G-1 mund të dobësojë luhatjet e rrjetit të energjisë, të godasë satelitët dhe potencialisht të ndezë aurorat në rajonet rreth polit verior – në këtë rast ngjyrat elektrike do të shihen në qiellin mbi Kanada dhe Alaskë. Sidoqoftë, është më i dobëti nga pesë të klasifikuarit nga NOAA.

Stuhia gjeomagnetike është për shkak të një vrime koronale në rajonin jugperëndimor të fytyrës së diellit që po nxjerr jashtë “material të gaztë”.

Mike Cook, i cili punon në operacionet e motit në hapësirë, tha për DailyMail se vrima ka rritur shpejtësinë e erës diellore duke lëshuar erërat diellore në një rrjedhë. Ai gjithashtu vë në dukje se parashikohet të shkaktojë kushte të G-1, por ne do të duhet ‘të shohim nëse kjo do të realizohet në 24 deri në 48 orët e ardhshme.’

Qendra e parashikimit të motit hapësinor të NOAA i klasifikon stuhitë gjeometrike në pesë faza – e para është më e dobëta dhe e pesta më e forta.

Dhe ai i vendosur për këtë javë do të ketë një ndikim shumë të ulët në satelitët dhe teknologjitë në Tokë. Sidoqoftë, mund të ngatërrojë kafshët migratore që përdorin fushën magnetike të Tokës si një mjet lundrimi.

Kjo për shkak se stuhitë gjeomagnetike shkaktojnë rryma elektrike në magnetosferë dhe jonosferë gjersa zona e formuar nga fusha magnetike e Tokës është e ngjeshur dhe e çrregulluar. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!