BallinaKosovëKuriozitete

Sonte shfaqet Superhëna e fundit e vitit 2022

Nëse humbisni spektaklin hënor, do të duhet të prisni verën e ardhshme për të parë një hënë kaq të madhe dhe të ndritshme. Por, ngjarja e sotme do të shkëlqejë një shfaqje tjetër të njohur të dritës qiellore.

Vera e Superhënës është gati të vendosë performancën e saj përfundimtare, duke tërhequr vëmendjen nga ajo që zakonisht është një nga shfaqjet më të pritura të dritës astronomike të vitit.

Sezoni i Superhënës filloi në Qershor, e ndjekur nga një tjetër në Korrik. E treta dhe e fundit e serisë do të ngritet sonte, të Enjten, më 11 Gusht, duke ndriçuar qiellin gjatë gjithë natës.

Ndërsa ndryshimi është i vogël, një Superhënë është pak më e madhe dhe më e ndritshme se hënat e tjera të plota gjatë gjithë vitit.

Megjithatë, disa vëzhguesve të yjeve nuk do ta pëlqejnë shkëlqimin shtesë për shkak të natës që lind hëna e plotë.

Pas këtij muaji, Superhëna e ardhshme nuk do të lindë deri më 3 Korrik, 2023.

Superhëna e shkrepur në natën e 13 Korrikut, 2022. Foto: Arian Mavriqi

Shiu i njohur i meteorëve Perseid do të arrijë kulmin një ditës pas Superhënën, duke arritur kulmin e tij mbrëmjen të së Premtes deri në orët e para të mëngjesit të së Shtunës.

Perseidët mund të jenë një nga shirat më të mëdhenj të meteorëve të vitit, me mbi 60 meteorë në orë në kushte ideale, por drita nga hëna e plotë do të shkëlqejë më shumë se të gjithë, përveç meteorëve më të shndritshëm.

Ekspertët thonë se shiu i meteorëve mund të jetë ende i vlefshëm për t’u parë, por vëzhguesit duhet të presin dukshëm më pak yje që bien në krahasim me vitet e kaluara. Për mundësinë më të lartë për të dalluar meteorët, është më mirë të përqendroheni në zona më të errëta të qiellit pa pamjen e Superhënës. /MeteoKosova/

Spektakël qiellor nga shiu meteorik i Perseideve në Liqenin e Badovcit – (2021). Foto: Meriton Dajakaj

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!