BallinaBotë

Shangai, Kinë regjistron ditën më të nxehtë që nga viti 1873

Mes një vale të nxehtë, temperatura në Shangai arriti në 40.9 gradë Celsius të Mërkurën pasdite, 13 Korrik, 2022 – më e larta që nga viti 1873.

Shërbimi Meteorologjik i Shangait lëshoi një alarm portokalli për temperaturë të lartë në orën 8 të mëngjesit të së mërkurës, e cila më vonë u ngrit në të kuqe, niveli më i lartë. Kjo është hera e dytë në tre ditë që byroja lëshon një alarm të kuq.

Hera e fundit që Shangai regjistroi një temperaturë kaq të lartë rekord ishte më 21 Korrik, 2017.

Deri të Mërkurën, Shangai ka pasur gjithsej 14 ditë me temperatura mbi 35 gradë Celsius deri më tani këtë vit, duke përfshirë 8 ditë mbi 37 gradë Celsius dhe 2 ditë mbi 40 gradë Celsius.

Sipas parashikimeve të fundit, temperatura e lartë në Shangai do të vazhdojë edhe për tre deri në katër ditët e ardhshme dhe pritet të arrijë në 39 deri në 40 gradë Celsius të Enjten. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!