BallinaBotë

Raketa kineze që peshon 21 ton del sërish jashtë kontrollit, rrezikon të përplaset e pakontrolluar në Tokë

Një tjetër anije kozmike kineze është kthyer në çështje shqetësuese, një vit pasi një tjetër mjet hapësinor i Pekinit përfundoi duke u rrëzuar në Oqeanin Indian. Tashmë, ekspertët druhen se një pjesë e raketës Long March që peshon 21 ton dhe që u lëshua në hapësirë të Dielën, mund të mos digjet plotësisht kur të futet në atmosferën e Tokës.

Nëse ndodh kështu, atëherë ajo do të rrëzohet në fillim të javës së ardhshme, konkretisht të Hënën në vendndodhje të paplanifikuar dhe me një shpejtësi të madhe, sipas komandës hapësinore të SHBA, e cila po ndjek trajektoren e raketave.

Edhe pse shanset që mbetjet e raketës të rrëzohen në një zonë të banuar janë shumë të vogla, shumë ekspertë besojnë se Kina po merr rreziqe që mund të ishin shmangur. Raketa kineze u ngrit nga vendi i lëshimit Wenchang në provincën jugore të ishullit Hainan në fundjavë.

Ajo po mbante një laborator të ri me energji diellore, modulin e eksperimentit Wentian, që do t’i shtohej Stacionit Hapësinor Tiangong të Kinës.

Ekspertët thonë se rruga e saj e fluturimit është e vështirë të parashikohet për shkak të luhatjeve në atmosferën e shkaktuar nga ndryshimet në aktivitetin diellor.

STR/AFP nëpërmjet Getty Images

Majin e vitit të kaluar, një nga raketat Long March të vendit u nda nga rihyrja mbi Oqeanin Indian, në veri të Maldives, duke çuar në shqetësime se mund të shkatërrohej në një zonë të populluar në tokë.

Në fund të fundit ra në oqean, por Nelson ende lëshoi ​​një deklaratë me fjalë të forta e cila thoshte: ‘Kombet në hapësirë ​​duhet të minimizojnë rreziqet për njerëzit dhe pronat në Tokën e ri-ndërmarrjeve të objekteve hapësinore dhe të maksimizojnë transparencën në lidhje me ato operacione.

“Është e qartë se Kina nuk po arrin të përmbushë standardet e përgjegjshme në lidhje me mbeturinat e tyre hapësinore.”

Në vitin 2020, pjesët nga raketa e parë Long March 5B ranë në Bregun e Fildishtë, duke dëmtuar disa ndërtesa, por duke mos shkaktuar dëmtime. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!