BallinaBotë

Pas Meksikës e pëson Florida, Miami vërshohet nga stuhia tropikale

Pjesë të Floridës Jugore po përjetonin përmbytje të rrugëve nga shiu i dendur dhe erërat e fuqishme të Shtunën, ndërsa një sistem i stuhisë që goditi Meksikën u zhvendos në të gjithë shtetin.

Qyteti po tërhiqte automjete të bllokuara nga rrugët e përmbytjeve.

Kryetari i bashkisë së Miami Beach, Dan Gelber tha se stuhia testoi sistemin e pompave të kullimit që qyteti ka instaluar së fundmi pasi ndryshimet klimatike i ka bërë gjithnjë e më shumë përmbytjet një problem në zonën e ulët.

“Ne e larguam ujin shumë shpejt, por në disa zona, padyshim, ishte vërtetë sfiduese,” tha Gelber. “Kishte disa probleme me kalimin në disa rrugë, një nga arteriet kryesore ishte e pakalueshme, por në përgjithësi uji po shpërndahet.”

Rreth orës 23:00, të Shtunën, stuhia ishte përqendruar rreth 235 kilometra në lindje-verilindje të Fort Pierce, Florida. Po lëvizte në verilindje rreth 30 km/h. Paralajmërimet për stuhitë tropikale që kishin qenë në fuqi për bregun lindor të Floridës dhe Bahamas veriperëndimore u ndërprenë. Një orë stuhia tropikale ishte në fuqi për Bermudan. Erërat maksimale të qëndrueshme u regjistruan rreth 75 km/h.

Stuhia pritej të arrinte forcën e stuhisë tropikale në brigjet lindore të Floridës natën e së Shtunës dhe të forcohej deri të Hënën ndërsa largohej nga Florida dhe drejt Oqeanit Atlantik.

Në Kubë, stuhia la të vdekur tre persona, dëmtoi dhjetëra shtëpi në Havana dhe ndërpreu energjinë elektrike në disa zona, sipas autoriteteve. Reshjet e dendura vazhduan të Shtunën, por po zvogëloheshin pasi sistemi i motit u largua nga ishulli. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!