BallinaBotëKosovëRajon

Parashikimi pranveror i AccuWeather për Evropën 2022

Stuhitë do të vazhdojnë në të gjithë Evropën veriore

Gjatë gjithë dimrit, një shirit aktiv stuhish ka sjellë periudha të shpeshta reshjesh në nivelin verior të Evropës dhe parashikuesit presin që kjo tendencë të vazhdojë deri në pranverë.

Presioni i lartë i stacionuar mbi Evropën Perëndimore dhe Qëndrore për sezonin e ardhshëm pritet të devijojë shumicën dërrmuese të stuhive larg nga niveli jugor i kontinentit dhe në vend të kësaj t’i drejtojë ato më në veri.

Zonat nga Irlanda e Veriut e në Skoci, shtetet baltike dhe pikat veriore do të jenë në linjë për t’u përballur me reshjet pothuajse mbi normale si rezultat i modelit të stuhive, sipas Roys, i cili shtoi se pjesë të Skocisë mund të përballen me reshjet më të fuqishme kohë pas kohe.

Një model më i lagësht se normalja mund t’i bëjë banorët t’u shmangen pikave të shiut dhe të përballen me kohë udhëtimi më të ngadalta sesa mund të pëlqejnë gjatë pranverës, por ekspertët e AccuWeather thonë se ka lajme të mira për sa i përket frenimit të shqetësimeve të thatësirës.

“Mbretëria e Bashkuar në tërësi përjetoi Janarin e saj të nëntë më të thatë që nga viti 1862,” tha Roys.

Reppert pret reshje afërsisht normale në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar këtë pranverë si rezultat i shpërthimeve të herëpashershme me stuhi që vijnë nga Oqeani Atlantik, gjë që është një lajm i mirëpritur për çdo mbjellje që duhet të bëhet në të gjithë rajonin. Skocia ka shansin më të mirë për të përfunduar me një tepricë reshjesh në krahasim me mesataren deri në përfundimin e stinës.

Me zemrën e reshjeve që priten përgjithësisht në veri të Uellsit dhe Anglisë, këto vende do të arrijnë ende të jenë afër mesatares, sipas Reppert.

Edhe me një parashikim pothuajse normal të sasisë së reshjeve, deficiti i reshjeve të dimrit ka të ngjarë të përfundojë të jetë shumë i madh për t’u kapërcyer plotësisht këtë pranverë në Uells, Midlands dhe Anglinë jugore, sipas Roys.

Stuhitë që përshkojnë nivelin verior të Evropës pritet të jenë kryesisht prodhuese të shiut dhe të mos shkaktojnë dëme të përhapura nga erërat e forta, thonë sinoptikanët. Ndërsa pemët fillojnë të lulëzojnë dhe përfundimisht bëhen plotësisht me gjethe gjatë pranverës, ekziston një rrezik më i madh që ato të bëhen shumë të rënda dhe të rrëzohen në kushte të stuhishme.

“Që nga vjeshta, numri i stuhive të përmendura ka qenë më pak i shumtë në krahasim me normalen.”

Stuhitë e erës janë përgjithësisht në kulmin e tyre gjatë muajve të dimrit dhe priren të bëhen më të rralla gjatë pranverës.

Stuhia Arwen ishte një stuhi e shquar në Nëntor 2021, e cila u quajt si një nga më të rëndat që ka prekur Mbretërinë e Bashkuar në dekada për shkak të shkatërrimit të gjerë të shkaktuar nga erërat e zhurmshme. Më pak se dy javë më vonë, stuhia Barra goditi rajonin me forcë vdekjeprurëse.

Në fund të Janarit, Evropa veriore u përball me goditje të njëpasnjëshme nga stuhia Malik dhe stuhia Corrie, ku secila stuhi lë pas një gjurmë shkatërrimi.

Shqetësimet për thatësirën do të rriten mes ngrohtësisë së ndërtesave në Spanjë dhe Portugali

Zona e lartpërmendur e presionit të lartë që do të drejtojë sistemet e motit në të gjithë Evropën veriore me raste gjatë gjithë stinës pritet të nxisë shumë mot të thatë, diell dhe ngrohtësi të ndërtuar për zonat më në jug, duke përfshirë nga Gadishulli Iberik në disa pjesë të Francës, Italisë dhe shtetet Ballkanike.

Sinoptikanët kanë identifikuar Spanjën, Portugalinë dhe Francën jugore si zona ku kombinimi i reshjeve nën normale dhe nxehtësia mund të shkaktojë shqetësime të mëdha për thatësirë.

Në Spanjë dhe Portugali, ky ka qenë një nga dimrat më të thatë që ato vende kanë pasur në histori, dhe kjo temë ka të ngjarë të vazhdojë deri në pranverë, sipas Roys.

Përpjekja për të rritur të korrat me reshje nën normale, përfundimisht mund të çojë në një rendiment më të ulët të të korrave në përgjithësi, duke përfshirë të korrat e misrit dhe grurit në Francë.

“Thatësira, veçanërisht në pjesët jugore të Spanjës dhe Portugalisë, mund të shkaktojë shkatërrime të mëdha me të korrat e ullirit,” paralajmëroi Reppert.

Spanja regjistroi muajin e kaluar janarin e dytë më të thatë të shekullit të 21-të, pasi sasia e shiut ishte 26% e normales, sipas një gazete lokale, The Olive Press. Kapaciteti mesatar kombëtar i rezervuarit ka rënë në afërsisht 45% si rezultat i kushteve jashtëzakonisht të thata dhe, në një vend, bëri që një fshat i zhytur prej kohësh të ridalë nga thellësia.

Një indeks i prodhuar nga shërbimi meteorologjik i Gjermanisë tregoi se kushtet e thatësirës mesatare deri në të rënda u zgjeruan në mbulim në të gjithë Spanjën, Portugalinë, Francën juglindore dhe në Italinë veriore nga Dhjetori 2021 deri në Janar 2022.

Kushtet e thara do të rrisin temperaturat pak më shumë sesa do të bënin gjatë një modeli me periudha më me shi. Kur toka është e thatë, më shumë nga energjia e diellit mund të shkojë drejtpërdrejt në ngrohjen e tokës dhe ajrit në vend që të avullojë lagështinë.

“Ne mund të shohim pjesë të Spanjës dhe Portugalisë nga 3 deri në 5 gradë Celsius mbi normale dhe Franca jugperëndimore mund të jetë prej 2 deri në 3 gradë Celsius mbi normalen këtë pranverë,” tha Roys.

Sapo të fillojë ky cikël i motit të thatë dhe të ngrohtë, mund të jetë e vështirë të shkosh në muajt e verës.

“Duke shkuar në verë, moti i thatë dhe i butë këtë pranverë mund të tregojë më shumë thatësirë ​​dhe mund të çojë në mbërritjen e nxehtësisë së hershme në Maj për Spanjën dhe Portugalinë dhe madje edhe në Francën jugore”, tha Roys. “Dhe ne po flasim për temperaturat prek 32 deri në 37 gradë Celsius, që është një gjë e rrallë në atë kohë të vitit.”

Parashikuesit thonë se zonat më në lindje, duke përfshirë Greqinë dhe Italinë, gjithashtu nuk do të jenë jashtë “lojës” për sa i përket shqetësimeve në rritje të thatësirës.

Në Greqi, reshjet pritet të jenë afër normales, ndoshta më afër normales për sa i përket reshjeve sesa Spanja dhe Italia, sipas Reppert.

Moti i butë do të karakterizoj Evropën Qendrore mes goditjeve me reshje

Qendra e kontinentit mund të presë një pranverë mjaft të butë, thonë parashikuesit, pa periudha veçanërisht të gjata të motit të lagësht ose të thatë që do të shtyjë nisjet e reshjeve në ekstreme gjatë stinës.

Reshjet në veri të Francës, Gjermanisë, Polonisë dhe në brendësi të Ballkanit pritet të jenë kryesisht afër ose pak nën normale.

“Në këtë zonë do të keni periudha stuhish që zgjasin ndoshta pesë ditë në të njëjtën kohë, por edhe periudha më të gjata të thata. Meqenëse gjurmët e stuhisë mbeten në veri, reshjet e qëndrueshme do të mbeten gjithashtu në veri, në pjesën më të madhe të kësaj stine”, tha Roys.

Pranvera në tërësi pritet të jetë e butë në të gjithë rajonin, por ndonjëherë mund të ketë një ndeshje lufte për sa i përket temperaturave.

“Gjermania dhe Polonia ka të ngjarë të shohin një përparim ‘dy hapa përpara dhe një hap prapa’ me temperaturat. Edhe pse do të jetë në rritje, temperaturat do të vazhdojnë të luftojnë për të qëndruar vazhdimisht mbi mesataren për disa javë,” tha Reppert.

Ndërsa sistemet e stuhive herë pas here përfshijnë Evropën qëndrore dhe përplasen me ajrin e butë të ndërtuar, sinoptikanët thonë se nuk është jashtë sferës së mundësisë që kjo të mund të prekë disa ngjarje të rënda të motit me kaliminin e stinës.

“Me kushtet e buta dhe stuhitë në veri të kësaj zone, stuhitë e forta do të kenë aftësinë të shpërthejnë në të gjithë Francën veriore në Poloni, veçanërisht në Prill dhe Maj”, tha Roys.

Përveç shkaktimit të mundshëm të një ndërprerjeje të papritur në udhëtimet dhe rutinat e përditshme, stuhitë më të forta këtë pranverë mund të jenë gjithashtu në gjendje të sjellin rrezikun e erërave të dëmshme, breshrit dhe përmbytjeve të shpejta.

Ballkani do të jetë një tjetër zonë ku stuhitë e forta mund të ndezën më vonë në pranverë.

Ka të ngjarë të ketë një kërcënim në rritje për stuhitë gjatë muajit Maj në këtë zonë, pasi ajri i freskët mbi Ukrainë përplaset me kushtet e buta më larg në perëndim, sipas Roys.

“Ajri i butë do të përpiqet të hyjë në Ukrainë dhe Bjellorusi gjatë pranverës, por ne jemi të shqetësuar në muajin Maj që presioni i lartë do të bllokohet në të gjithë rajonin, gjë që do të nxiste mot më të freskët dhe më të thatë,” tha Roys.

Ky sistem mund të çojë në një ngricë të stinës së vonshme ose një ngrirje për pjesë të rajonit. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!