BallinaBotë

Moti ekstrem në Kinë, thyhet rekordi i të gjitha kohërave, temperaturat ulen deri në -53°C

Qyteti Mohe i “polit të Veriut” të Kinës thyen rekordin e tij për temperaturën më të ulët ndonjëherë në -53 gradë Celsius.

Qyteti më verior i Kinës vendosi një rekord të ri me temperaturën e tij më të ulët ndonjëherë pas një periudhe të ftohtë njëjavore, konfirmoi byroja meteorologjike e vendit.

Mohe, në provincën Heilongjiang të Kinës, regjistroi temperaturën prej -53°C të Dielën në mëngjes.

Ai thyen rekordin e mëparshëm të qytetit prej -52.3°C, i vendosur në vitin 1969 dhe është afër rekordit kombëtar të Kinës prej -58°C, i regjistruar në Genhe, Mongolia e Brendshme, në 2009.

Dymbëdhjetë stacione meteorologjike në Heilongjiang raportuan gjithashtu temperatura afër ose nën të dhënat e tyre të temperaturës së ulët këtë fundjavë të kaluar, tha byroja.

I ftohti ekstrem pason valën e gjatë të të nxehtit dhe thatësirën e vitit të kaluar në Kinë, e cila u thye nga reshjet mbi mesataren që shkaktuan përmbytje në disa zona.

Mohe, i vendosur afër kufirit rus, quhet gjithashtu “poli i Veriut” i Kinës dhe temperatura mbetet afër ose nën zero gjatë janarit. Qyteti gjithashtu dëshmon një dimër më të gjatë, që zgjat gati tetë muaj.

Temperaturat në qytet kanë qenë nën -50 gradë Celsius për tre ditët e fundit, me shumë ekspertë që e quajtën magjinë të paprecedentë.

Autoriteti meteorologjik i Kinës ka lëshuar një “alarm blu” për një valë të ftohtë, duke parashikuar rënie të mëdha të temperaturës dhe stuhi në shumicën e rajoneve qendrore dhe lindore të vendit.

Ndërkohë, qyteti më i ftohtë në botë – Yakutsk, në Rusinë fqinje – pa temperaturat në -62.7°C, më e ftohta në më shumë se dy dekada.

Ekspertët thonë se këto temperatura ekstreme rrisin shanset për ngrirje dhe hipotermi, duke krijuar kushte kërcënuese për jetën; një temperaturë prej -50C mund të shkaktojë ngrirje në vetëm pesë minuta.

Ndërsa temperaturat midis 0°C dhe -20°C nuk janë shkak për alarm, çdo gjë në temperaturës -20°C ose më të ulët “mund t’ju bëjë vërtet të shqetësoheni për gjëra të tilla si ngrirja nëse jeni jashtë”, tha zëvendës shefi mjekësor i Divizionit Australian Antarktik, Roland Watzl. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!