Botë

Mauna Loa në Hawaii, vullkani më i madh aktiv në botë, shpërthen për herë të parë gati pas 40 vitesh

Vullkani më i madh aktiv në botë ka shpërthyer në Hawaii për herë të parë në gati katër dekada, thanë zyrtarët.

Mauna Loa shpërtheu të Dielen në orën 23:30 sipas kohës lokale (10:30 e mëngjesit të së Hënës sipas kohës tonë lokale). Ky ishte shpërthimi i parë që nga viti 1984, sipas përditësimit të përditshëm të Observatorit të Vullkanit në Hawaii.

Shpërthimi filloi në Moku‘āweoweo, kaldera e majës së Mauna Loa, brenda Parkut Kombëtar të Vullkaneve të Hawait, tha agjencia, pasi ai e përmirësoi nivelin e alarmit të vullkanit nga një “këshillues” në një “paralajmërim”.

“Në këtë kohë, flukset e llavës janë të përmbajtura brenda zonës së samitit dhe nuk po kërcënojnë komunitetet poshtë,” tha USGS në një njoftim për shtyp. “Erërat mund të bartin gaz vullkanik dhe ndoshta hirin e imët në drejtim të erës”.

Banorët në rrezik nga rrjedhat e lavës Mauna Loa u këshilluan të “rishikojnë gatishmërinë dhe t’i referohen informacionit të Mbrojtjes Civile të Qarkut Hawai’i për udhëzime të mëtejshme”.

“Bazuar në ngjarjet e kaluara, fazat e hershme të një shpërthimi në Mauna Loa mund të jenë shumë dinamike dhe vendndodhja dhe përparimi i rrjedhave të lavës mund të ndryshojnë me shpejtësi”, paralajmëroi agjencia. Ai tha se nëse shpërthimi mbetet në Moku‘āweoweo, rrjedhat e lavës ka shumë të ngjarë të frenohen. “Sidoqoftë, nëse vrimat shpërthyese migrojnë jashtë mureve të saj, rrjedhat e lavës mund të lëvizin me shpejtësi poshtë shpatit”, tha ai.

Shpërthimi më i fundit pasoi javë të tëra paralajmërimesh nga zyrtarët se një shpërthim ishte i mundur duke pasur parasysh një rritje të fundit të tërmeteve në majën e vullkanit dhe se banorët e ishullit të madh duhet të përgatiten për t’u evakuuar.

USGS tha më parë se “trazirat e shtuara” filluan në mes të Shtatorit, kur tërmetet nën samit u rritën nga 10 në 20 në ditë në 40 në 50 në ditë. Kjo trazirë bëri që Parku Kombëtar i Vullkaneve të Hawait të mbyllte vendin e pasëm të samitit deri në njoftimin e mëtejshëm, raportoi ai.

Ken Hon i Observatorit të Vullkanit Havaii kishte thënë se tërmetet ndodhën kryesisht për shkak të peshës së malit që rrëshqiste ngadalë drejt oqeanit. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!