BallinaBotë

Dita më e nxehtë në historinë e Britanisë! Shkrin pista e aeroportit, mbyllen edhe trenat e shkollat. Më e keqja po vjen!

Mbretëria e Bashkuar ka pasur një nga ditët e saj më të nxehta në rekord, me një temperaturë maksimale prej 38.1°C – dhe sinoptikanët po paralajmërojnë se do të jetë akoma më e nxehtë të Martën.

Temperatura më e lartë aktuale në Mbretërinë e Bashkuar është 38.7°C, në Kembrixh më 25 Korrik, 2019.

Fluturimet janë pezulluar në aeroportin e Lutonit pasi vala e të nxehtit të sotëm çoi në një defekt në pistë. Temperaturat e larta kanë çuar në ‘shkrirjen’ e pistave në zonat anembanë Anglisë.

Temperaturat maksimale të regjistruara të Hënën në Mbretërinë e Bashkuar nga Met Office

“Pas temperaturave të larta të sotme, një defekt në sipërfaqe u identifikua në pistë”, tha në një deklaratë Aeroporti Luton. “Inxhinierët u thirrën menjëherë në kantier dhe punimet e riparimit janë duke u zhvilluar për të rifilluar punën sa më shpejt të jetë e mundur.

“Dëshirojmë të kërkojmë falje për shqetësimin e shkaktuar.

Aeroporti përdoret nga linja ajrore duke përfshirë EasyJet, Wizz Air, Ryanair dhe TUI.

Aeroporti Luton ka vetëm një pistë dhe disa fluturime janë duke u devijuar në aeroportet e afërta si pasojë e defektit, raporton Sky News.

Lajmi vjen pasi trupat e Mbretërisë së Bashkuar besohet se janë të bllokuara në mënyrë efektive pasi zyrtarët ushtarakë thanë se pista në bazën më të madhe ajrore të vendit “u shkri”.

Dy nisje të planifikuara tashmë ishin vonuar për shkak të nxehtësisë përpara vendimit, sipas të dhënave të fluturimit të RAF.

Vonesa të mëdha pati edhe në disa linja të Tube-s sot, duke përfshirë Bakerloo, Central dhe District, ndërsa linja Hammersmith & City është pezulluar për shkak të nxehtësisë.

Kufizimet e shpejtësisë së trenave u futën gjithashtu për të mbrojtur shinat hekurudhore në mbarë vendin, por ato kanë çuar në vonesa dhe ndërprerje të gjata.

© Siguruar nga Metro
Ka pasur vonesa në të gjithë rrjetin Tube në udhëtimin e sotëm në mëngjes në Londër (Foto: w8media)

Më e keqja do të vijë nesër, Met Office ka lëshuar një paralajmërim të kuq të nxehtësisë ekstreme edhe për të Martën në pjesën më të madhe të Anglisë, me parashikime të temperaturave deri në 40 gradë Celsius.

Sekretari i Transportit Grant Shapps tha se nevojiten investime për infrastrukturën e udhëtimit për t’u përballur me motin e nxehtë në të ardhmen.

Ai tha: “Është e qartë se këto ngjarje ka të ngjarë të ndodhin shumë më shpesh. Për shembull, një parashikim është se ne do të shohim llojin e temperaturave që mund të marrim sot dhe nesër, ndoshta çdo tre deri në pesë vjet, në vend të një lloj incidenti një në njëqind vjet, ose për herë të parë ndonjëherë.

“Pra, ne kemi nevojë të ndërtojmë infrastrukturën tonë, qoftë ajo hekurudhore, rrugët apo aviacioni, për t’i bërë ballë këtyre temperaturave të reja dhe kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë.

“E gjithë puna që bëjmë tani është në këto standarde të reja më të larta, të aftë për t’i bërë ballë disa prej këtyre kushteve më ekstreme të motit.” /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!