BallinaKosovë

Çfarë po ndodh? Hëna shfaqet me një unazë (rreth) përreth saj!

Aktualisht në Kosovë është shfaqur Hëna me një unazë (rreth) përreth saj! Por çfarë do të thotë kjo?

Për shkak të nivelit të lartë të vranësirave që janë vranësira shumë të holla në lartësi deri mbi 6.000m që quhen “Cirrostatus”, përmbajnë miliona kristale akulli të vogla në atmosferë dhe e reflektojnë dritën e hënës që ndryshe quhet fenomeni optik “22° Halo”.

Për këtë arsye Hëna shfaqet me një unazë përreth saj!

Nganjëherë sinjalizon ardhjen e një fronti. Në këtë mënyrë, mund të jetë një shenjë që reshjet mund të përcillen në 12 apo 24 orët e ardhshme. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!