BallinaBotë

Bie borë në Shkretëtirën e Saharasë

Ka rënë borë në zonat shkretëtirë në jugperëndim të Algjerisë. Pas dy muajsh të thatë në rajonin e Basharit, një valë e ftohtë solli borën e parë në 11 vitet e fundit, shkruan Algerie360

Për shkak të borës janë mbyllur edhe disa rrugë lokale.

Për gati një javë, Algjeria po kalon një periudhë të ftohtë të fortë. Në të vërtetë, temperaturat nuk i kalojnë 10°C në shumicën e vilajeteve veriore ose vilajeteve të malësive. Në fakt, algjerianët prisnin me padurim ardhjen e dimrit dhe atmosferën e dimrit. Aq më tepër pas valës së të nxehtit që goditi vendin gjatë verës.

Madje, mungesa e reshjeve të shiut gjatë dy muajve të fundit ka shqetësuar shumë qytetarët. Por edhe autoritetet e vendit, në funksion të pasojave të gjeneruara, sidomos në sektorin e bujqësisë. Edhe pse mbërriti pak me vonesë në krahasim me vitet e mëparshme, atmosfera dimërore ishte aty. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!