BallinaKuriozitete

Astronauti i NASA-s vendos rekord për 341 ditë në hapësirë

Astronauti amerikan Mark Vande Hei ka kaluar gati një vit në hapësirë. Ky është një rekord i ri i NASA-s për kohën maksimale të fluturimit në hapësirë. Vande Hei të martën theu rekordin e SHBA-së për një fluturim hapësinor prej 340 ditësh. Ai do të largohet me dy rusë në një anije kozmike Soyuz për një ulje në Kazakistan më 30 Mars. Ky zhvillim vjen në një kohë kur Rusia dhe Ukraina po kalojnë një krizë të ngjashme me luftën.

Vande Hei dhe arritjet e tij

Vande Hei, 55 vjeç u bë personi i parë që tejkaloi astronautin në pension të NASA-s Scott Kelly për të arritur rekordin më të lartë të kohës së fluturimit prej 55 ditësh në hapësirë. Në kohën kur ai të kthehet në Tokë me një anije kozmike ruse Soyuz, pasi të ketë përfunduar misionin e tij siç ishte planifikuar më 30 Mars, ai do të ketë vendosur një rekord të ri të hapësirës maksimale të fluturimit në hapësirë prej 355 ditësh. Kjo ishte pjesë e misionit hapësinor të SHBA-së të 65-të. U nis në Prill të vitit 2021 në një anije kozmike ruse me kozmonautët rusë Soyuz dhe Vande Hei, ata u dërguan në laboratorin orbital për shëtitje në hapësirë, eksperimente shkencore dhe mirëmbajtje të stacionit. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!