BallinaBotë

59 të vdekur, miliona të bllokuar nga përmbytjet që goditën Bangladeshin dhe Indinë

Shirat e monsunit shkaktuan përmbytje të përhapura në verilindje të Bangladeshit dhe Indi, duke bllokuar gati 6 milionë njerëz dhe duke lënë të vdekur të paktën 19 njerëz në Bangladesh, thanë autoritetet të Shtunën, duke paralajmëruar se situata mund të përkeqësohet.

Goditjet nga rrufeja kanë vrarë të paktën 15 persona në tetë distrikte në Bangladesh që nga e Premtja, dhe 4 persona kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e dheut, thanë zyrtarët e policisë.

Përmbytjet në Bangladesh, të përshkruara nga një ekspert i qeverisë si potencialisht më të këqijat e vendit që nga viti 2004, u përkeqësuan nga rrjedhjet e shiut të dendur nëpër malet indiane. Reshjet e shiut vazhduan të Shtunën, me parashikime për më shumë reshje gjatë dy ditëve në vijim.

“Pjesa më e madhe e verilindjes së vendit është nën ujë dhe situata po përkeqësohet ndërsa reshjet e mëdha vazhdojnë,” tha Mohammad Mosharraf Hossain, kryeadministratori i rajonit Sylhet të Bangladeshit.

Shirat sezonalë të monsunit, një rrugë shpëtimi për fermerët në të gjithë Azinë Jugore, gjithashtu zakonisht shkaktojnë humbje jete dhe prona çdo vit.

Bangladeshi dhe India kanë përjetuar rritje të motit ekstrem vitet e fundit, duke shkaktuar dëme në shkallë të gjerë. Ambientalistët paralajmërojnë se ndryshimi i klimës mund të çojë në më shumë fatkeqësi, veçanërisht në Bangladeshin me popullsi të ulët dhe të dendur.

“Situata është alarmante,” i tha ai Reuters. “Nuk ka energji elektrike, nuk ka lidhje rrugore, nuk ka rrjet celular. Njerëzit kanë nevojë për strehim dhe ushqim të menjëhershëm.” Në shtetin fqinj verilindor të Indisë, Assam, forcat e armatosura u thirrën për përpjekje shpëtimi pasi rrëshqitjet e dheut vranë të paktën nëntë njerëz dhe shpërngulën gati 2 milionë nga shtëpitë e tyre në 10 ditët e fundit, thanë zyrtarët.

Shirat e rrëmbyeshëm goditën 25 nga 33 rajonet e shtetit për të gjashtën ditë. /Reuters/MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!