BallinaBotë

WOW! Rekord i ri evropain, regjistrohet breshëri prej 19 cm në Itali! (Foto)

Më pak se një javë pasi vendosi një rekord të ri evropian, një breshër me diametër 19 cm u gjet në Azzano Decimo të Italisë.

Rekordi i mëparshëm prej 16 cm në Carmignano di Brenta nga 19 korriku zgjati vetëm pesë ditë. Më 24 Korrik 2023 rreth orës 23:00 të mbrëmjes, breshëri gjigant goditi qytetin e Azzano Decimo, ku u gjet breshëri rekord.

Pas një ekzaminimi të plotë të raporteve dhe fotove, specialistët e bazës evropiane të të dhënave të motit të ashpër (ESWD) dolën në përfundimin se diametri i këtij breshëri mund të konfirmohet 19 cm.

24.07.2023 – Breshëri 19 cm në Itali
Foto: Marilena Tonin

Breshëri i ri tashmë është shumë afër rekordit botëror të një breshëri nga 23 korriku 2010 në Vivian, Dakota e Jugut, SHBA, me një diametër prej 8 inç (20.3 cm).

Frekuenca e lartë e breshërit në Italinë Veriore është në përputhje me rezultatet e hulumtimit të Laboratorit Evropian të Stuhive të Rënda (ESSL), duke treguar se ky rajon ka pësuar rritjen më të madhe të frekuencës së breshërit të madh, krahasuar me rajonet e tjera evropiane në dekadat e fundit. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!