BallinaKuriozitete

Viti 2023 parashikohet të jetë ndër më të nxehtit në botë!

Viti i ardhshëm do të jetë më i ngrohtë se ky dhe një nga më të nxehtit në histori, parashikon Met Office nga Mbretëria e Bashkuar.

Parashikimet sugjerojnë se do të jetë viti i 10 me radhë kur temperatura globale është të paktën 1°C mbi mesataren.

Met Office shpjegoi se një efekt ftohës i njohur si La Niña ka të ngjarë të përfundojë pasi të kthehet në vend, tashmë për tri vitesh radhazi – pjesë e një cikli natyror të motit.

Ai gjithashtu theksoi ndikimin e ngrohjes të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

Provat shkencore tregojnë se ndryshimi i klimës po rrit temperaturën globale.

Qeveritë në mbarë botën kanë premtuar të ulin emetimet për të mbajtur rritjen e temperaturës nën 1.5°C për të shmangur efektet më të këqija të ndryshimeve klimatike.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1°C në krahasim me periudhën para Revolucionit Industrial në 1750-1900 kur njerëzit filluan të djegin sasi të mëdha të lëndëve djegëse fosile, duke lëshuar gazra ngrohës në atmosferë.

Temperaturat në vitin 2023 parashikohen të jenë midis 1.08°C dhe 1.32°C mbi mesataren para-industriale.

Si pasojë e thatësisë ekstreme, ka bërë që toka të merr pamje të tillë në liqenin e Perlepnicës! 21 Tetor, 2019.
Foto: Gentian Syla ©

Viti më i ngrohtë që nga fillimi i regjistrimeve në 1850 ishte viti 2016, kur meteorologët thanë se fenomeni i motit i njohur si El Niño rriti temperaturat globale.

Por tri vitet e fundit janë ndikuar nga një sistem tjetër i motit i quajtur La Niña, kur temperaturat më të ulëta se mesatarja e detit në Paqësor ulën temperaturën mesatare globale.

Ky efekt tani parashikohet të përfundojë, duke sjellë kushte më të ngrohta në pjesë të Paqësorit dhe duke çuar në temperaturën globale më të ngrohtë se në vitin 2022.

Ndryshe nga viti 2016, nuk pritet të jetë një vit rekord sepse El Niño nuk do të rrisë temperaturën globale, shpjegon Prof Adam Scaife, kreu i parashikimeve afatgjate në Met Office.

Por disa pjesë të botës si Arktiku po ngrohen me një ritëm më të shpejtë se mesatarja.

“Vitin e ardhshëm efekti natyror dhe i përkohshëm i frenimit të La Niña do të zbehet. Pedali i gazit me ndezje të plotë do të fuqizojë ngrohjen gjatë vitit të ardhshëm dhe do të vazhdojë në të ardhmen, së bashku me ekstremet më të rënda të lagështisë, të thatësirës dhe të nxehtësisë, derisa të vendosen politikat për të arritur zero emetime neto të gazeve serrë”, tha Richard Allan, profesor i shkencës klimatike në Universitetin e Reading për BBC News.

Në vitin 2022, rekordet e temperaturës u thyen në shumë pjesë të botës, përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar që regjistroi mbi 40°C.

Zjarret shkatërruese goditën pjesë të Evropës dhe Australisë të lidhura me motin e nxehtë dhe Pakistani dhe India u zbutën nga temperaturat që arritën në 51°C në Maj.

Në një seri studimesh, shkencëtarët arritën në përfundimin se këto temperatura u bënë shumë më të mundshme nga ndryshimet klimatike.

Rritja e temperaturave parashikohet të çojë në efekte shkatërruese për njerëzit dhe natyrën, duke përfshirë më shumë thatësirë, shkretëtirëzim dhe sëmundje të lidhura me nxehtësinë. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!