BallinaKuriozitete

Nëse ngrohja globale është e vërtetë, pse është kaq ftohtë tani në SHBA? Ja çfarë thonë ekspertët!

Ndryshimet klimatike janë reale pavarësisht stuhive të dimrit, borës dhe të ftohtit. Por kur parashikohet të ftohtit nga era deri në -50 gradë, ngrohja globale mund t’u duket dikujt si diçka për të qeshur.

Ashtu si ora, emailet, tweet-et dhe postimet në Facebook fillojnë të rrjedhin gjatë dimrit.

Ndoshta është një shaka, ndoshta është një kritikë e ashpër, ndoshta është një meme. Fjalët ndryshojnë, por formati është i njohur: Nëse ngrohja globale është e vërtetë, pse është kaq ftohtë?

Ne i kërkuam ekspertëve të peshonin mbi motin e dimrit. Këtu janë disa mendime se çfarë do të thotë dimri në një epokë të ngrohjes globale.

Acari polar godet Denverin, Colorado
© Thomson Reuters

Dimrat e ftohtë nuk do të thotë se nuk ka ngrohje globale

Profesori i shkencave atmosferike Dan Chavas në Universitetin Purdue në Indiana thotë se këto argumente nuk e zhgënjejnë atë sepse ato janë një shans për t’u angazhuar.

“Unë mendoj se shumicën e rasteve kur njerëzit thonë këtë, ata bëjnë shaka dhe nuk besojnë seriozisht se ndodhja e dimrit hedh poshtë ndryshimet klimatike,” tha ai. “Për mua personalisht si shkencëtar, e shoh atë lloj komenti si një mundësi potenciale për të folur për klimën, stinët dhe ndryshimet klimatike nëse duken të interesuar”.

Ai e nis atë bisedë duke rënë dakord se klima ka pasur gjithmonë stinë, por vëren se ndryshimi i klimës është një ngrohje graduale – në krye të stinëve – që po i bën dimrat, pranverat, verërat dhe vjeshtët më të ngrohta me kalimin e kohës.

Temperaturat më të larta nuk do të thotë se është më e nxehtë kudo gjatë gjithë kohës

Temperaturat globale janë rritur 1.1 gradë Celsius që nga viti 1880. Kjo nuk do të thotë se është më e nxehtë kudo në të njëjtën kohë, por se i gjithë sistemi po bëhet më i paqëndrueshëm.

Thënë kështu, dimrat me të vërtetë po bëhen më të ngrohtë.

Që nga viti 1896, temperaturat mesatare të dimrit në 48 shtetet më të ulëta janë rritur me gati 3 gradë, sipas Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit. Në nivel kombëtar, 57% e stacioneve të shërbimit të motit në SHBA kanë treguar një rënie të reshjeve të borës që nga vitet 1930.

Moti i dimrit tani është mesatarisht 14 ditë e gjysmë më i shkurtër dhe vera është shtatë ditë e gjysmë më e gjatë, sipas Brian Brettschneider, një shkencëtar klimatik në Universitetin e Alaskës në Fairbanks.

“Ngrohja globale nuk do të ndalojë stinët, por po shkakton tendenca afatgjata në kushtet e dimrit që janë të forta dhe përshpejtuese”, tha Jason Smerdon, një fizikant klimatik në Universitetin e Kolumbisë. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!