BallinaBotë

“Topa” zjarri në qiell, momenti kur raketa kineze që doli jashtë kontrollit bie në Tokë

Mbetjet nga një raketë që nxori një pjesë të stacionit të ri hapësinor të Kinës në orbitë, kanë rënë në det në Filipine, sipas qeverisë kineze.

Pjesa më e madhe e fazës përfundimtare të raketës Long March-5B u dogj pasi hyri në atmosferë, njoftoi të shtunën Agjencia Hapësinore Kineze e drejtuar.

Agjencia kineze e fluturimeve hapësinore njoftoi disa minuta më vonë se mbetjet nga Long March 5B u rikthyen në atmosferë rreth orës 12:55, në detin Sulu, afër ishullit Palawan në Filipinet perëndimore.

Agjencia tha më herët se raketa po lejohet të bjerë e pakontrolluar.

Njoftimi nuk dha detaje nëse mbeturinat e mbetura ranë në tokë apo det, por tha se “zona e uljes” ishte në 119 shkallë gjatësi lindore dhe 9.1 shkallë gjerësi veriore. Kjo është në ujërat në juglindje të qytetit filipinas të Puerto Princesa në ishullin Palawan.

Nuk kishte asnjë fjalë të menjëhershme nga autoritetet filipinase nëse dikush në terren ishte prekur.

Shikuesit shikojnë nisjen e një rakete që transporton modulin e dytë të Kinës për stacionin e saj hapësinor Tiangong nga porti kozmik Wenchang në Kinën jugore [Burimi: CNS/AFP]

Kina është përballur me kritika për lejimin e fazave të raketave që të bien në Tokë të pakontrolluara dy herë më parë.

NASA akuzoi Pekinin vitin e kaluar për “dështim për të përmbushur standardet e përgjegjshme në lidhje me mbeturinat e tyre hapësinore” pasi pjesë të një rakete kineze u ul në Oqeanin Indian.

Stacioni i parë hapësinor i vendit, Tiangong-1, u rrëzua në Oqeanin Paqësor në vitin 2016 pasi Pekini konfirmoi se kishte humbur kontrollin. Një raketë 18 tonëshe ra e pakontrolluar në Maj 2020.

Mbetjet e një anijeje kozmike të veçantë mallrash që i shërbente stacionit ranë në një zonë të paracaktuar të Paqësorit Jugor pasi pjesa më e madhe e saj u dogj gjatë rihyrjes, njoftoi qeveria më herët.

Kina ka derdhur miliarda dollarë në fluturimin dhe eksplorimin në hapësirë, ndërsa kërkon të ndërtojë një program që pasqyron statusin e saj si një fuqi globale në rritje. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!