BallinaBotë

SHBA përgatitet për stuhinë e madhe dimërore dhe temperatura arktike, brenda ditës ulen për 35°C!!!

Temperaturat shumë të ulëta dhe një stuhi e madhe dimërore mund të rrezikojnë planet e udhëtimit të pushimeve për miliona njerëz në të gjithë SHBA-në nga Fushat e Mëdha deri në Bregun Lindor.

Shpërthimi i ajrit të ftohtë të kësaj jave vjen pasi një sistem i mëparshëm me presion të ulët “varrosi” pjesë të verilindjes nën 2 metra borë.

SHBA mund të përjetojë “ajrin më të ftohtë të sezonit”, ku një front i fortë arktik marshon dy të tretat lindore të vendit, pak ditë para pushimeve dimërore, sipas Qendrës së Parashikimit të Motit të Shërbimit Kombëtar të Motit.

“Më duhet të imagjinoj se do të jemi shumë afër rekordeve të temperaturës së ulët në shumë rrafshnalta veriore,” tha meteorologu i lartë i AccuWeather, Adam Douty për USA TODAY.

Ja çfarë duhet të dini për javën e ftohtë që vjen.

Cilat rajone do të goditen nga bora dhe temperaturat e ulëta?

Ndikimet më të mëdha të stuhisë do të ndikojnë në rajonin e Rrafshnaltës së Madhe në lindje, sipas Douty.

“Pothuajse të gjithë, të paktën në lindje të Rockies, do t’i ndiejnë efektet e tij në një formë ose në një tjetër – pavarësisht nëse është shi, borë, erë apo temperatura më të ulëta,” tha Douty.

Stuhia pritet të rezultojë kryesisht në shi dhe erë në të gjithë Luginën e Ohajos dhe përgjatë bregut lindor në qytete të tilla si Washington, DC, New York City, Philadelphia dhe Boston të Enjten dhe të Premten.

“Në kohën kur ajri i ftohtë arrin në Bregun Lindor, duket se shumë lagështi do të zhduket dhe kur mbaron shiu, vjen ajri i ftohtë,” tha Douty, duke shtuar se qytetet lindore nuk duhet të parashikojnë një kërcënim nga bora.

Cila është koha e kushteve të ftohta dhe me borë?

Parashikuesit presin që bora të bjerë nëpër shkëmbinjtë verior të Martën deri të Mërkurën. Ndikimet më të rëndësishme priten në mbrëmjen e së mërkurës më vonë, ndërsa ajri i ftohtë zhytet në jug nëpër rrafshnalta. Sipas Douty, Dakota e Jugut, Nebraska, Kansas dhe Kolorado ka të ngjarë të marrin “pak nga bora” të Mërkurën vonë, e ndjekur nga temperatura të ulëta.

Temperatura e lartë e Denverit të Mërkurën parashikohet të jetë rreth 10°C dhe deri të Enjten, qyteti do të “dridhet” pasi temperaturat do të zbresin deri në -25°C, tha ai. Ulja ekstreme e temperaturës mund të jetë aspekti më i dukshëm i kushteve të dimrit gjatë gjysmës së dytë të javës, tha Douty.

“Sidomos sapo të dilni jashtë Midwest-it ku do të shohin borë të madhe, rënia e temperaturës në të gjithë lindjen e SHBA-së do të jetë prej 20 deri në 30 gradë nga një ditë në tjetrën pasi të kalojë kjo stuhi,” tha ai.

Sipas ekspertëve të motit, një masë ajri jashtëzakonisht e ftohtë mbi Kanadanë perëndimore që po lëvizë në jug drejt ajrit më të ngrohtë, po shkakton uljen e temperaturës së parashikuar në gjysmën e parë të javës në shumicën e 48 shteteve më të ulëta.

Parashikuesit e AccuWeather parashikuan se rrafshnaltat Qendrore, Nebraska dhe Kansas do të përjetonin borën më të madhe, ndërsa Çikago mund të shihte deri në 15 cm borë nga e Enjtja deri të Premten.

Gjersa stuhia lëviz drejt lindjes, erërat e forta të përhapura prej 65 deri në 80 km/h mund të përhapen nëpër rrafshinat Qendrore dhe në Midwest tek Liqenet e Mëdha dhe Luginën e Ohajos, duke çuar në kushte stuhie për zonat që presin borë më të madhe më vonë gjatë javës, tha Douty. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!