BallinaKuriozitete

Sateliti i ri Evropian i cili do të parashikojë më mirë stuhitë e ashpërta!

Një satelit i ri evropian u lëshua të Martën, i cili do të përmirësojë shumë parashikimin e stuhive të papritura dhe të ashpërta, në mënyrë që të përgatitemi më mirë për to.

Një raketë Ariane ka ngritur satelitin e motit Meteosat-12 në qiell për të vëzhguar kontinentin evropian, Lindjen e Mesme dhe Afrikën.

Është anija e parë kozmike në një sistem të ri vëzhgimi, shumë miliarda euro.

Ndoshta nisja më e rëndësishme evropiane e këtij viti në hapësirë, ajo zëvendëson teknologjinë tashmë më shumë se 20 vjeç.

“Shikoni stuhinë që përfshiu në Gjermani, Holandë dhe Belgjikë vitin e kaluar, ku mbi 200 njerëz humbën jetën. Këto ngjarje janë tragjike,” tha Phil Evans, drejtori i përgjithshëm i Eumetsat, organizata ndërqeveritare që menaxhon satelitët e motit të Evropës.

“Vëzhgimet më të sakta, të shpeshta dhe më të rëndësishme nga hapësira janë absolutisht thelbësore për të ofruar parashikime dhe paralajmërime më të mira që na ndihmojnë të zvogëlojmë dhe zbusim ndikimet e këtyre ngjarjeve të rënda të motit.”

Evropa ka anijen kozmike të saj meteorologjike të vendosur lart mbi planetin që nga viti 1977. Imazhi i ri që do të shfaqet është gjenerata e tretë e serisë.

Meteosat-12 do të kthejë një pamje të plotë të motit poshtë tij çdo 10 minuta, pesë minuta më shpejt se sa ndodh aktualisht. Ai do të jetë në gjendje të shohë veçori edhe më të vogla në atmosferë, deri në 500m në gjerësi, dhe t’i shikojë ato në më shumë gjatësi vale drite.

Agjencitë kombëtare të parashikimit si Met Office në Mbretërinë e Bashkuar dhe Meteo France do të shohin një rritje të madhe në sasinë e të dhënave që marrin.

Një imazh i plotë i diskut të Tokës do të kthehet çdo 10 minuta ©Eumetsat

Një nga risitë kryesore është përfshirja e një kamere për të zbuluar rrufetë. Agjencitë besojnë se kjo do të jetë një ndihmë për atë që ata e quajnë “nowcasting” – aftësia për të gjurmuar dhe paralajmëruar për ngjarje të afërta dhe të rrezikshme. Kjo për shkak se rrufeja është një gjurmues për shpërthimet e forta të erës, reshjet e mëdha dhe breshrin.

Ka qenë prej kohësh e mundur që të gjurmohen rrufetë nga emetimet e saj të radiofrekuencave, por këto janë kryesisht goditje nga ajri në tokë dhe 90% e vetëtimave janë ajër-ajër, ose brenda vranësirës.

“Instrumenti i ri Meteosat është vendosur të jetë një ndryshim i lojës,” tha Simon Keogh nga Zyra Met në Mbretërinë e Bashkuar. “Kjo do të na japë një kontroll shumë më të mirë për rrufetë totale. Kjo është diçka që duhet ta dimë nëse po parashikojmë për operacionet e helikopterëve në Detin e Veriut, për shembull. Po kështu, nëse ka materiale të rrezikshme që shkarkohen nga avioni, madje edhe pasagjerë, ne duhet të dimë nëse ka ndonjë rrezik nga shkarkesat elektrike”, tha ai për BBC News.

Sistemi i gjeneratës së re përfundimisht do të shohë tre anije kozmike që punojnë në unison.

Një imazh i dytë do të ngrihet në vitin 2026 për të marrë fotografi më të shpejta – çdo 2.5 minuta – të Evropës. Para kësaj, në vitin 2024, një anije kozmike “tingëlluese” do të nisë për të testuar temperaturën dhe lagështinë nëpër atmosferë.

Me satelitët zëvendësues të porositur tashmë për treshen e parë të punës, Evropës i garantohet mbulimi edhe në vitet 2040.

Kjo aftësi nuk është e lirë. Shtetet anëtare të Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) kanë financuar kërkimin dhe zhvillimin në shumën prej 1.4 miliardë euro. Kombet e Eumetsat po marrin kostot e vazhdueshme që pritet të jenë 2.9 miliardë euro.

Përfshirja e një imazheri të rrufesë është vendosur të jetë një ndryshim i lojës ©Getty Images

“Është një proces i gjatë me kompromis,” tha Paul Blythe, i cili ka drejtuar zhvillimin e Meteosat për Esa.

“Disa nga elementët e zbuluesit dhe elementët optikë që ne kemi në bord, u janë dashur gjashtë, shtatë, tetë vjet për t’i realizuar që nga vendosja fillestare e kërkesave përmes shumë punëve zhvillimore dhe përfundimisht duke e futur produktin në satelit. Pas kësaj, ne duhet të kualifikojmë të gjithë sistemin, nuk është një aktivitet i shpejtë.

“Ne do të përfitojmë nga një masë e ekonomisë duke blerë gjashtë satelitë menjëherë. Nëse blini vetëm tre ose katër, atëherë është e qartë se gjenerata e ardhshme do të kushtojë edhe më shumë.”

Nëse 4.3 miliardë euro ende tingëllojnë si shumë para, ia vlen të njihen kthimet që rrjedhin nga parashikimi i mirë i motit.

Duke i dhënë publikut besimin për të vazhduar jetën e tyre të përditshme, për të ndihmuar në reduktimin e aksidenteve në rrugë, ose për të mundësuar që sektorë të tillë si aviacioni dhe transporti detar të operojnë në mënyrë më efikase – ka një vlerë të qartë të shtuar për ekonominë që analizat e përsëritura janë gjykuar të vlejnë miliarda çdo vit. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!