BallinaBotë

Rrufeja vret 907 persona në Indi gjatë vitit 2022 nga kushtet ekstreme të motit

India pa një rritje të madhe nga ngjarjet ekstreme të motit si valët e të nxehtit dhe goditjet e rrufesë këtë vit dhe vdekjet e lidhura u rritën në nivelin më të lartë në tre vitet e fundit, treguan të Mërkurën të dhënat e qeverisë, me shkencëtarët që fajësuan ndryshimin e klimës për numrin e madh.

Një polic hidhet nga një trap i improvizuar pasi kalon nëpër një zonë të përmbytur të një lagje të varfër në brigjet e lumit Yamuna në Nju Delhi.
© Thomson Reuters

Kishte gati tetë herë më shumë valë të nxehtit, gjithsej 27, dhe rrufetë u rritën më shumë se 111 herë, duke vrarë 907 njerëz, tha Ministria e Shkencave të Tokës në një raport në parlament.

Stuhitë u rritën më shumë se pesë herë në 240.

Për shkak të ngjarjeve të tilla, nga 2178 të vdekur sa ishin deri në muajin e kaluar, ishin më të lartat që nga viti 2019 ku gjeten vdekjen 3017 persona. Rrufetë, përmbytjet dhe shirat e dendur përbënin 78% të vdekjeve këtë vit, treguan të dhënat.

Temperaturat gjatë sezonit të monsuneve të Indisë janë rritur këtë shekull dhe vendi mund të ketë valë më të shpeshta të të nxehtit në të ardhmen, tha qeveria në muajin Gusht. India është ndotësi i tretë më i madh i karbonit në botë, megjithëse emetimet e saj për frymë janë shumë më të ulëta se shumë vende të zhvilluara.

Gratë dhe fëmijët mbajnë kontejnerë pasi i kanë mbushur me ujë në një gurore të braktisur në një ditë të nxehtë në fshatin Chipiya Abhaypur. © Thomson Reuters

Vendi me afro 1.4 miliard banorë pësoi Marsin e tij më të nxehtë në më shumë se një shekull dhe temperaturat ishin jashtëzakonisht të larta në Prill dhe Maj, të fajësuara kryesisht për ndryshimet klimatike.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nga viti 1998-2017, më shumë se 166,000 njerëz vdiqën për shkak të valëve të të nxehtit në mbarë botën. Ai thotë se midis 2030 dhe 2050, ndryshimet klimatike pritet të shkaktojnë rreth 250,000 vdekje shtesë në vit nga kequshqyerja, malaria, diarreja dhe stresi i nxehtësisë.

Fqinji perëndimor i Indisë, Pakistani u përball me përmbytje shkatërruese këtë vit që mbuluan një të tretën e vendit, vranë më shumë se 1500 njerëz dhe u ndikuan miliona. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!