BallinaBotë

Përmbytjet e shiut përfshijnë një pjesë të Gjermanisë jugore ndërsa Bavaria është nën gjendje emergjence

FISCHACH, Gjermani – Meteorologët në Gjermaninë jugore presin më shumë shi dhe stuhi gjatë gjithë ditës pas reshjeve të dendura të shtunën që shkaktuan përmbytje të forta të menjëhershme.

Një gjendje emergjence është shpallur në Bavari. Zonat më të prekura janë Triftern, Simbach am Inn dhe Tann ndërmjet lumenjve Rott dhe Inn.

Në qytetin e vogël Fischach pranë Augsburgut në veriperëndim të Mynihut, lumi Schmutter shkaktoi përmbytje të konsiderueshme, duke çuar në përmbytjen e pjesshme të një ure hekurudhore në valë, sipas Reuters.

Shumë rrugë janë të përmbytura në Babenhausen në distriktin Bavarian-Suabian të Unterallgäu (foto e bërë me dron). Uji po hyn në bodrumet e shtëpive.
(Nikolas Schäfers/picture alliance / Getty Images)

Përmbytjet kanë ndikuar gjithashtu në rrugë dhe fusha, duke bërë që zjarrfikësit të mbyllin zonat dhe të devijojnë trafikun nga zonat më të prekura rëndë.

Në Gessertshausen, që ndodhet rreth 8 kilometra nga Fischach, banorët vëzhguan dy rosa që notonin me hijeshi në një rrugë të përmbytur.

Ekspertët nga Shërbimi Meteorologjik i Gjermanisë parashikojnë më shumë reshje të dendura gjatë natës, veçanërisht në shtetin lindor të Thuringia, Bavarinë veriore dhe shtetin jugor të Baden-Wuerttemberg.

Kushtet e motit pritet të përmirësohen ndërsa shiu lëviz drejt lindjes drejt për në Francë. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!