BallinaBotë

Pas “Singapore Airlines”, tani “Qatar Airways” përjeton turbulenca në mes të ajrit, lë 12 të lënduar

Dymbëdhjetë individë pësuan lëndime gjatë një fluturimi të Qatar Airways nga Doha në Irlandë për shkak të turbulencave, konfirmoi Aeroporti i Dublinit të dielën.

Çfarë ndodhi: Gjashtë pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit raportuan lëndime pasi avioni u përball me turbulenca gjatë fluturimit mbi Turqinë, raportoi të hënën Financial Times. Shërbimet e urgjencës morën pjesë për të lënduarit pas uljes.

Pavarësisht turbulencave, Boeing 787 Dreamliner, fluturimi QR017, u ul në mënyrë të sigurt dhe në orar pak para orës 13:00 me orën lokale, tha Aeroporti i Dublinit. Turbulenca ndodhi gjatë shërbimit të ushqimit dhe zgjati më pak se 20 sekonda, thanë pasagjerët për transmetuesin irlandez RTE.

Ky incident vjen pas një ngjarjeje të rëndë turbulence në një fluturim të Singapore Airlines nga Londra në Singapor pesë ditë më parë, e cila rezultoi në një vdekje dhe mbi 100 të lënduar. Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror vëren se turbulencat, megjithëse të rralla, janë një shkak i vazhdueshëm i lëndimeve jo vdekjeprurëse në aviacion, me një mesatare prej 12 lëndimesh të raportuara çdo vit. Ndryshimet e kushteve klimatike po përkeqësojnë shpeshtësinë dhe ashpërsinë e ngjarjeve të tilla. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!