BallinaKosovë

Parashikimi i motit për të premten, 03.11.2023

Për të premten parashikohet fillimisht të mbajë mot me diell dhe vranësira, të cilat më të shtuara do të jenë në perëndim të vendit apo në Rrafshin e Dukagjinit, ku nuk përjashtohet mundësia për ndonjë reshje të izoluar shiu.

Menjëherë gjatë pasditës dhe mbrëmjes do të kemi kalimin e shpejtë të sistemit frontal nga perëndimi i vendit, i cili do të sjellë rrebeshe shiu, lokalisht të vrullshme, të shoqëruara me shkarkesa elektrike.

Sistemi do të jetë më i fuqishëm në perëndim të vendit, ndërsa duke vazhduar drejt lindjes do të fillojë të humbasë intensitet.

Era do të fryjë nga jugperëndimi e cila kohë pas kohe pritet të jetë jashtëzakonisht e fuqishme, sidomos në Rrafshin e Dukagjinit, në momente të caktuara me shpejtësi maksimale deri në 100 km/h, ndërsa në zonat malore edhe mbi 100 km/h! Pas kalimit të sistemit frontal pritet të bie intensiteti në shkallë vendi.

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 8 deri në 14°C, ndërsa ato maksimale prej 20 deri në 24°C. Gjatë kalimit të frontit temperaturat pësojnë ulje të ndjeshme. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!