BallinaBotë

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga Tornado në Holandë

Një tornado në jug të Holandës la të vdekur një person dhe ka plagosur të paktën 10 të tjerë, thanë të Hënën zyrtarët e shërbimeve rajonale të emergjencës.

“Kjo është situata aktuale,” tha Zeeland Veilig në faqen e saj të internetit. “Shërbimet e urgjencës janë ende duke punuar shumë për të kuptuar shtrirjen e plotë.”

Imazhet e tornados që qarkullonte mbi qytetin Zierikzee, 70 kilometra në jugperëndim të Roterdamit, qarkulluan gjerësisht në mediat sociale.

Erërat në një stuhi që kalonte nëpër vend në të njëjtën kohë u matën me rreth 75 km/h, tha Instituti Mbretëror Meteorologjik i Holandës (KNMI).

Tornadot janë të rralla në Holandë, por më të zakonshme në muajt e verës, tha KNMI. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!