BallinaBotë

Kujdes kokat! Sateliti i madhësisë së një autobusi do të përplaset në atmosferën e Tokës të nesërmen

Një satelit i zhdukur i Agjencisë Evropiane të Hapësirës në madhësinë e një autobusi do të rrëzohet në Tokë këtë javë, më shumë se një dekadë pasi anija kozmike përfundoi misionin e saj duke vëzhguar sistemet e Tokës dhe fatkeqësitë natyrore.

Sateliti i parë i avancuar i ESA-së për vëzhgimin e Tokës, ERS-2, u lançua më 21 prill 1995. Pas studimit të tokës, oqeaneve dhe kapakëve polare të Tokës për 16 vjet, ESA vendosi të përfundojë funksionimin e saj në 2011 dhe të largojë satelitin për të parandaluar krijimin e më shumë mbeturina hapësinore.

Radiometri i skanimit përgjatë gjurmës në ERS ofroi aftësinë për të gjurmuar me saktësi temperaturën e sipërfaqes së detit. (Imazhi: ESA)

NASA, ESA dhe anëtarë të tjerë të komunitetit ndërkombëtar të hapësirës ajrore kanë udhëzime për të reduktuar satelitët e vdekur dhe pjesët e raketave në orbitën e ulët të Tokës duke kërkuar asgjësimin pas misionit të prishjes natyrore ose një hyrje të kontrolluar.

Për ERS-2, kontrolli i misionit dërgoi një seri komandash në satelitin 38 këmbë të gjatë për të ulur lartësinë e tij mbi 66 manovra derisa të ishte në një orbitë pasive.

Sateliti i madh u pa kohët e fundit në fund të janarit dhe në fillim të shkurtit duke zbritur nëpër atmosferën e Tokës nga anije të tjera kozmike në orbitë. ESA tha se imazhet nga HEO, një kompani australiane, janë marrë për Agjencinë Hapësinore të Mbretërisë së Bashkuar që tregojnë satelitin ERS-2 duke u rrëzuar nëpër atmosferë.

Sateliti ERS-2 i ESA-s u pa më 29 janar 2024, duke u rrëzuar gjersa zbret nëpër atmosferë. Këto imazhe u kapën nga kamerat në bordin e satelitëve të tjerë nga kompania australiane HEO në emër të Agjencisë Hapësinore të Mbretërisë së Bashkuar. (HEO)

“Agjencia Hapësinore e Mbretërisë së Bashkuar kohët e fundit ka punuar me HEO për të kapur këto imazhe të ERS-2 gjatë rënies së tij,” tha ESA. “Përdorimi i kamerave në satelitë të tjerë për të kapur objektet që rihyjnë në atmosferë është një qasje relativisht e re. Në të ardhmen, këto imazhe mund të përdoren së bashku me të dhënat nga sensorët me bazë tokësore për të përmirësuar parashikimet e rihyrjes.”

Kur do të shkojë sateliti drejt Tokës?

Për gati 13 vjet sateliti ka zbritur natyrshëm nga orbita e tij rreth 560 kilometra mbi Tokë përderisa graviteti i planetit tonë tërheq anijen kozmike dhe digjet në atmosferë.

Afati kohor i rihyrjes së satelitit ERS-2. (Imazhi: ESA)

Meqenëse anija kozmike mori një rrugë të “zbritjes natyrore”, ESA nuk mund të parashikonte saktësisht se kur ose ku do të zbriste sateliti në Tokë, por vlerësoi se kjo do të ndodhte në shkurt të 2024. Me afrimin e fundit të satelitit, ESA ka lëshuar përditësime.

Zyra e Mbetjeve Hapësinore e ESA-s publikoi parashikimin e saj të fundit të rihyrjes të hënën, duke thënë se sateliti ka të ngjarë të digjet mbi atmosferën e Tokës të mërkurën në mëngjes, plus ose minus një diferencë prej rreth 12 orësh. Pasiguria e vendndodhjes së uljes dhe rihyrjes do të ulet ndërsa fundi i anijes kozmike afrohet.

ESA tha se në rreth 80 kilometra mbi Tokë, sateliti i madh do të ndahet në copa të vogla. Çdo rrezik nga rihyrja satelitore është shumë e ulët, sipas agjencisë hapësinore.

Zyra e Mbetjeve Hapësinore e ESA-s vazhdon të postojë përditësime të kohës. /FOXWEATHER/MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!