BallinaKuriozitete

Gushti i’u ofron vrojtuesve të qiellit një gamë të gjerë ngjarjesh astronimike të shumëpritura

Nga një nga shirat më të njohur të meteorëve deri te pamjet e mrekullueshme të xhevahirit me unaza të sistemit diellor, këtu janë ngjarjet kryesore të astronomisë që duhet të shënoni në kalendarin tuaj në Gusht:

Superhëna e fundit e vitit 2022 do të ndriçoj qiellin

Sezoni i “Superhënës” është gati të mbyllet me sezonin e tretë dhe të fundit të vitit që do të lindë të Enjten, më 11 Gusht. Edhe pse Superhënat duken pak më të mëdha dhe më të ndritshme se hënat e tjera të plota, ndryshimi mund të jetë i vështirë për t’u vërejtur me sy të lirë. Pas një vargu superhënash në Qershor, Korrik dhe Gusht, tjetra nuk do të lindë deri më 3 Korrik 2023.

Superhëna e shkrepur në natën e 13 Korrikut, 2022. Foto: Drilon Latifi

Rikthehet shiu i meteorëve të Perseidëve

Në fillim të çdo viti, vëzhguesit e qiellit shfletojnë kalendarët e tyre dhe shënojnë datat e ngjarjeve të mëdha të astronomisë, duke filluar nga eklipset deri te shtrirjet planetare. Shiu vjetor i meteorëve të Perseidëve është zakonisht një nga këto ngjarje që nuk duhet humbur, megjithëse edicioni i sivjetshëm i Perseidëve do të jetë shumë larg pritjeve.

Kur kushtet janë perfekte, Perseidët mund të shfaqen deri në 100 meteorë në orë, një nga normat më të larta për orë të çdo shiu meteorësh vjetor. Fatkeqësisht, kulmi i ngjarjes së këtij viti do të përkojë me një Superhënë.

Spektakël qiellor nga shiu meteorik i Perseideve në Liqenin e Badovcit – (2021). Foto: Meriton Dajakaj

Drita e Hënës do të zvogëlojë ndjeshëm numrin e yjeve që bien të dukshme në natën e 11 Gushtit deri në mëngjesin e hershëm të 12 Gushtit, megjithëse disa yje që bien duhet të jenë ende mjaft të ndritshëm për t’u dalluar.

Për mundësinë më të mirë për të parë Perseidët, rekomandohet të përqendroheni në zona të errëta të qiellit pa hënën e plotë. Disa meteorë mund të jenë të dukshëm menjëherë pas rënies së natës, por aktiviteti i meteorëve ka të ngjarë të ngrihet pas mesnate, sipas kohës lokale.

Saturni do të arrijë kontrastin e shfaqjes së tij

Përgjatë gjysmës së parë të vitit 2022, njerëzit që duan të shohin një planet në qiellin e natës u është dashur të zgjohen para agimit, pasi çdo planet i dukshëm me sy të lirë – Mërkuri, Venera, Marsi, Jupiteri dhe Saturni, kanë qenë objekte të mëngjesit herët. Megjithatë, nga mesi i Gushtit, Saturni do të bëjë kthimin e tij në qiellin e mbrëmjes në mënyrë madhështore.

Rreth një herë në vit, Saturni arrin kontrastin. Kjo është pika në orbitën e saj kur shfaqet e kundërta e diellit nga këndvështrimi i Tokës. Kjo është gjithashtu rreth së njëjtës pikë në orbitën e tij kur është më afër Tokës, duke e bërë planetin e rrethuar të duket më i ndritshëm se çdo kohë tjetër të vitit.

Asnjë teleskop nuk nevojitet për të dalluar Saturnin, por javët që rrethojnë kontrastin paraqesin mundësinë më të mirë për të përdorur një teleskop për të parë unazat e tij të famshme.

Edhe pse kontrasti i Saturnit ndodh më 14 Gusht, çdo natë me mot pa vranësira gjatë gjithë Gushtit do të jetë një kohë e mirë për të parë planetin. Planeti do të jetë i dukshëm gjatë gjithë natës, duke u ngritur në Lindje rreth muzgut të natës dhe duke perënduar në Perëndim rreth agimit.

Hëna dhe Marsi do të takohen para lindjes së diellit

Gushti paraqet Superhënën e fundit të vitit 2022, por një nga netët më të mira të muajit për të vëzhguar hënën do të ndodhë rreth një javë pasi të lindë.

Takimi i Hënës dhe Marsit. (AccuWather)

Para agimit të së Premtes, 19 Gusht, Hëna do të takohet me Marsin dhe të dy do të duken jashtëzakonisht afër njëri-tjetrit. Dyshja do të shkëlqejë në qiellin lindor mbi yjësinë Orion. Jupiteri do të jetë gjithashtu i dukshëm në të njëjtin rajon të qiellit sipër dhe në të djathtë të Marsit dhe Hënës.

Çifti qiellor do të jetë sërish krah për krah në orët e para të së Shtunës, 20 Gusht, por ata nuk do të shfaqen aq afër sa një natë më parë. /MeteoKosova/

Related Articles

Back to top button
sqAlbanian
Close

Adblock Detected

Ju lutemi te fikni Ad Blocker!